W Lublinie zawyją syreny alarmowe! Dlaczego? Jak należy się zachować?

Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Dziś przypada 75. rocznica Powstania Warszawskiego. O godz. 17 w Lublinie zawyją syreny alarmowe. W centrum miasta zatrzyma się ruch uliczny.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1-go sierpnia o godzinie 17:00, tzw. godzinie „W” w stolicy rozległy się pierwsze strzały, które oznaczały, że naród polski powstał do walki przeciwko okupantowi. Do walki przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Syreny alarmowe o godzinie „W”

W Lublinie i w innych miastach Polski, godzina „W” upamiętniana jest syrenami alarmowymi i długim, ciągłym sygnałem. Ruch w miastach zatrzymuje się wtedy w hołdzie i refleksji dla bohaterstwa Powstańców.

W ramach ćwiczenia podawany będzie głośny sygnał akustyczny alarmowy dla ludności na obszarze miasta o godz. 17:00. Będzie to sygnał ćwiczebny, dlatego prosimy o zachowanie spokoju i niepodejmowanie żadnych działań wynikających z komunikatu” – apelują urzędnicy.

Obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Lublinie – PROGRAM

Godz. 17:00

– dźwięk syren
– odegranie hymnu narodowego RP
– powitanie uczestników uroczystości
– wystąpienia okolicznościowe
– apel pamięci
– salwa honorowa
– złożenie kwiatów na płycie Pomnika Nieznanego Żołnierza i zapalenie zniczy

Godz. 18:00

Msza św. w intencji Powstańców Warszawskich oraz uczestników Akcji „Burza” poległych, zmarłych i żyjących, z udziałem pocztów sztandarowych w kościele cywilno-wojskowym przy Al. Racławickich 20

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.