W Lublinie zapłacą za łapanie deszczu. Będzie można dostać nawet 5 tys. złotych

burza
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Lublin wkrótce uruchomi program dopłat dla mieszkańców, którzy zdecydują się efektywnie gospodarować u siebie wodą opadową, przykładowo stosując naziemne zbiorniki na deszczówkę lub budując zbiorniki podziemne.

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Lublin został przyjęty Program ochrony zasobów wodnych dla Lublina, który określa zasady udzielania dotacji do budowy systemów służących zatrzymywaniu wody deszczowej. Nowa uchwała uwzględnia uwagi zgłoszone przez Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie.

Dzięki programowi, mieszkańcy Lublina otrzymają możliwość uzyskania wsparcia finansowego od Miasta Lublin na budowę np. ogrodu deszczowego lub studni chłonnej, zakup i montaż wolnostojącego zbiornika na wody opadowe z dachu lub podziemnego zbiornika na deszczówkę.

Według programu, dotacja będzie mogła zostać udzielona tylko raz na daną nieruchomość i otrzymają ją osoby fizyczne będące właścicielami lub posiadające inny tytuł prawny do lokali mieszkalnych i nieruchomości położonych w Lublinie.

5000 złotych za łapanie deszczówki

Zainteresowani mieszkańcy otrzymają zwrot 70% kosztów poniesionych na realizację zadania objętego programem – maksymalnie 5 tys. zł za jeden lokal mieszkalny lub nieruchomość. Wysokość przyznanej dotacji zostanie określona w umowie zawieranej po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku.

„Kompletne i prawidłowo wypełnione wnioski o udzielenie dotacji urząd rozpatrzy według kolejności zgłoszeń” – informuje Monika Głazik z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Najpierw inwestycja, potem zwrot

Dotacja zostanie wypłacona po zakończeniu realizacji zadania i przyjęciu przez Urząd Miasta prawidłowego rozliczenia, zawierającego m.in. protokół, zdjęcia z realizacji inwestycji oraz faktury potwierdzające poniesione nakłady wraz z dowodami zapłaty.

Miejsce, termin oraz forma składania wniosków zostanie określona w ogłoszeniu o naborze, który planowany jest do końca czerwca 2020 roku.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.