W Lublinie stanął pierwszy bitomat. Można w nim kupić lub sprzedać bitcoiny

IMG 20181128 170015
Pierwszy w Lublinie bitomat stanął w Galerii Gala | fot. Dominik Wąsik

W 2018 roku w Galerii Gala został uruchomiony pierwszy w Lublinie bitomat, czyli bankomat służący do transakcji z użyciem kryptowalut takich jak np. bitcoin. Jak działa?

Bitcomat został ulokowany przy głównym wejściu Galerii Gala w Lublinie. Jego operatorem jest firma, która ma całą sieć tego typu maszyn w całej Polsce, przypomina to znane sieci bankomatów. Galeria Gala jest drugim miejscem w Lublinie, gdzie jest taka maszyna. Drugi bitomat znajdziecie w Galerii Olimp Lublin.

Bitomat to urządzenie działające na podobnej zasadzie jak bankomat, tylko w tym przypadku chodzi o transakcje z użyciem kryptowalut.

W jaki sposób działa bitomat?

Wymienia kryptowalutę na gotówkę oraz gotówkę na kryptowaluty. Każdy zainteresowany posiadaniem Bitcoinów może bezpiecznie, szybko i anonimowo wymienić swoje złotówki na jednostki cyfrowej waluty Bitcoin.

IMG 20181128 165953
Pierwszy w Lublinie bitomat stanął w Galerii Gala | fot. Dominik Wąsik

Aby kupić kryptowalutę, na przykład Bitcoina lub Ethereum, jedyne co trzeba zrobić, to wpłacić gotówkę do urządzenia, a następnie wybrać jedną z dwóch opcji: albo wpłacić kryptowalutę na podany przez siebie adres albo przelać środki na nowo wygenerowany przez nasz bankomat paper wallet. Transakcja dokonywana jest natychmiastowo.

Aby sprzedać kryptowaluty i wypłacić złotówki, jedyne co trzeba zrobić to przelać kryptowalutę ze swojego wirtualnego portfela na adres wyświetlany na urządzeniu.

Jeżeli wysłaliśmy środki do sieci, wówczas powinniśmy otrzymać gotówkę natychmiastowo. Jeżeli bankomat rozpoznał, że sieć będzie zatwierdzać transakcje dłużej, wtedy otrzymamy specjalny kod służący do wypłaty gotówki. Kod stanie się aktywny w momencie wejścia transakcji do blockchaina.

Czy bitomat to bankomat?

Bitomat to odmiana bankomatu/wpłatomatu. Dzięki niemu możemy kupować i sprzedawać kryptowaluty. Wypłacać gotówkę będącą równowartością naszego portfela kryptowalut. Więcej informacji na temat jak z niego korzystać znajdziesz tutaj: jakikurs.pl/warto-wiedziec/co-to-jest-bitomat.

Ile kosztuje korzystanie z bitomatu?

Bitomat działa na wzór bankomatu, gdzie za transakcje pobierana jest prowizja. Średnio wynosi ona między 3-5% od wartości transakcji, a minimalna kwota do przeprowadzenia operacji to 100 zł. Wysokość prowizji różni się w zależności od firmy obsługującej bitomat.

IMG 20181128 170008
Pierwszy w Lublinie bitomat stanął w Galerii Gala | fot. Dominik Wąsik

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Chyba zbyt późna inwestycja ? Jak to prawnie wygląda skoro Państwo chciało zabronić handlowania krypto walutami ?

  2. Kryptowaluty są w Polsce legalne, a co więcej regulowane przez rząd. Brzmi dobrze, ale Polska jak to Polska, tutaj przedsiębiorcom trzeba dokopać i tak to już największa polska giełda przeniosła się na Maltę bo u nas jak w lesie, jak to pewien mądry człowiek kiedyś powiedział…