W Lublinie powstanie spalarnia odpadów?

wysypisko śmieci odpady
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Do końca grudnia Ministerstwo Klimatu ma czas na przedstawienie listy zakładów termicznego przekształcania odpadów w Polsce. Jedna ze spalarni może powstać w woj. lubelskim, a dokładnie w Lublinie.

Zgodnie z zasadami gospodarki odpadami w Polsce, w pierwszej kolejności należy zapobiegać powstawaniu odpadów, zaś odpady, których powstaniu nie udało się zapobiec, powinny zostać zagospodarowane przede wszystkim poprzez ponowne użycie lub recykling, a dopiero w ostateczności poprzez termiczne unieszkodliwianie.

Zgodnie z przepisami, monitorowaniem oraz nadzorem nad nieprzekraczaniem w skali kraju 30% udziału spalania odpadów komunalnych, zajmuje się minister do spraw klimatu, który w drodze rozporządzenia określi listę funkcjonujących i planowanych instalacji do spalania.

Rozporządzenie określające (zgodnie z art. 35b ust. 4 ustawy o odpadach) listę instalacji przeznaczonych do termicznego przekształcania odpadów komunalnych lub odpadów pochodzących z przetwarzania odpadów komunalnych, miało zostać wydane przez Ministerstwo Klimatu po raz pierwszy do 31 lipca 2020 r. Termin ten wydłużono w obecnej sytuacji do 31 grudnia.

Będzie tam podział na instalacje istniejące, planowane do modernizacji, planowane do rozbudowy w zakresie zwiększenia mocy przerobowych i planowane do budowy. Minister wskaże też dla każdej instalacji moc przerobową istniejącą oraz moc przerobową planowaną, maksymalne terminy realizacji modernizacji, rozbudowy albo budowy oraz podmiot prowadzący instalację lub wskazany do prowadzenia instalacji.

Czy w Lublinie powstanie spalarnia odpadów?

Na terenie województwa lubelskiego aktualnie funkcjonuje jedna instalacja do współspalania odpadów. Chodzi o cementownię w Chełmie – Cemex. Czy w naszym regionie powstanie kolejna spalarnia odpadów? Decyzja należy do ministra klimatu. Jedna ze spalarni może powstać w naszym mieście.

Temat budowy spalarni odpadów w Lublinie był poruszony w trakcie wyjazdowego posiedzenia Komisji Gospodarki Komunalnej Rady Miasta Lublin, które odbyło się w 4 marca w siedzibie spółki Megatem EC – Lublin. W czasie spotkania poruszony został wątek potrzeby budowy spalarni śmieci dla naszego miasta, którą w odpowiedzi na zapytanie ministerstwa wyraził prezydent Krzysztof Żuk.

„Rozmowy podczas Komisji Gospodarki Komunalnej w siedzibie spółki Megatem EC – Lublin dotyczyły głównie działalności elektrociepłowni, ale tematem, który także się pojawił, była potrzeba budowy spalarni odpadów na terenie województwa lubelskiego. Rozmowy na poziomie samorządu miasta Lublin, na tym etapie nie są wiążące, z uwagi na obowiązek zamieszczenia takiej inwestycji w rozporządzeniu ministra klimatu” – mówi Monika Głazik z biura prasowego ratusza.

W 2018 roku z terenu miasta Lublin zostało odebranych ponad 82 tys. ton zmieszanych odpadów komunalnych. Przyjmuje się, że ze zmieszanych odpadów komunalnych wytwarza się ok. 30-40% paliwa alternatywnego, które jest unieszkodliwiane termicznie z odzyskiem energii po przetworzeniu w instalacjach zajmujących się zagospodarowaniem odpadów.

„Miasto Lublin aktualnie nie posiada jeszcze danych dotyczących ilości wytworzonych i zagospodarowanych odpadów za 2019 rok. Zgodnie z nowymi przepisami, sprawozdania są przekazywane za pośrednictwem bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami do 30 czerwca” – dodaje Głazik.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.