W Lublinie powstanie nowy park nad Bystrzycą. Będą też piaszczyste plaże

Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

W pobliżu ulicy Romera i Medalionów nad brzegiem Bystrzycy ma powstać nowy park naturalistyczny. Dodatkowa po prawej i lewej stronie rzeki znajdą się piaszczyste plaże.

Zamysł dotyczący utworzenia parku nadrzecznego w rejonie ulicy Romera i Medalionów został przyjęty przez miasto Lublin w opracowanej w 2016 r. ogólnej koncepcji zagospodarowania całej doliny rzeki Bystrzycy.

Koncepcja zakłada idee utworzenia parku o charakterze naturalistycznym, jednak nie przewidywała ona szczegółowo sposobu zagospodarowania parku” – informuje Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego lubelskiego ratusza.

Opracowaniem szczegółowej koncepcji gospodarowania parku nadrzecznego zajmuje się wynajęty przez miasto architekt krajobrazu Michał Fronk, który wycenił swoje prace na 125 tys. zł.

Park będzie rozciągał się w dolinie rzeki Bystrzycy na odcinku od okolic wiaduktu kolejowego przy ul. Janowskiej (w odległości ok. 250 m od mostu) do okolic tamy Zalewu Zemborzyckiego (ok. 650 m od tamy).

Rzeka Bystrzyca | fot. Dominik Wąsik

W ramach opracowywanej koncepcji zostaną przedstawione propozycje szczegółowe dla zagospodarowania plaży miejskiej po stronie lewej rzeki i osiedlowej po stronie prawej rzeki, na wysokości ul. Medalionów” – wyjaśnia Mazurek-Podleśna.

Ratusz chce też, by autorzy opracowania opracowali wizję adaptacji ruin dawnego młyna wodnego w rejonie ul. Medalionów, z przeznaczeniem tego terenu na otwarte miejsce spotkań mieszkańców.

W ramach koncepcji zaprojektowany będzie również na nowo układ komunikacji pieszo-rowerowej na odcinku doliny Bystrzycy od wiaduktu kolejowego przy Janowskiej do mostu drogowego przy ul. Żeglarskiej” – dodaje Mazurek-Podleśna.

Od 30 lipca do 16 września będą trwały konsultacje z mieszkańcami. Ostateczna koncepcja, z uwzględnieniem uwag i opinii złożonych podczas konsultacji, ma zostać opracowana do końca października 2019 r. Kolejnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu na wyłonienie wykonawcy zadania.Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Super… jeszcze więcej patologii będzie bliżej naszycg domów i okien… niech siedzą sobie nad zalewem ale nie blużej zamieszkałych miejsc!!! Osobiście nie popieram bo zwyczajnie się boję