W Lublinie kręcą kolejny film. Tym razem to dokument o losie więźniarki Majdanka

Reżyser filmu dokumentalnego "Pokojówka" Rafał Bryll
Reżyser filmu dokumentalnego "Pokojówka" Rafał Bryll

W Lublinie trwają zdjęcia do filmu dokumentalnego „Pokojówka”, w reżyserii Rafała Brylla. Opowiada on o losie więźniarki Majdanka, w oryginalny sposób łącząc materiał dokumentalny z animacją.

Film dokumentalny „Pokojówka”

W warstwie fabularnej film będzie opowiadał historię Ewy Waleckiej, więźniarki obozu koncentracyjnego na Majdanku, a potem Ravensbrück. Losy bohaterki są niezwykłym świadectwem okresu wojny i holokaustu, ale także wiary w dobro i ludzi. W czasie pobytu na Majdanku, młodziutka Ewa pracowała przez pewien czas jako pokojówka w domu komendanta obozu. Biały Domek, czysty i wypełniony pięknymi przedmiotami, otoczony trawnikiem i ogródkiem, był miejscem w którym mimo koszmaru wojny bohaterka doświadczyła życzliwości i przyjaźni ze strony żony komendanta oraz pracującego tam Niemca. W przetrwaniu piekła obozu koncentracyjnego pomogło Ewie także uczucie, jakie rozwijało się między nią i Polakiem będącym więźniem obozu.

Dokument zbudowany będzie na trzech płaszczyznach. W pierwszej z nich widz spotyka się ze Zbigniewem Kozłowskim, synem Ewy Waleckiej. Jest on przewodnikiem po teraźniejszości, po miejscach związanych z pobytem jego mamy w obozie na Majdanku. Jego emocjonalna opowieść jest pretekstem do podróży w czasie. Drugą warstwę konstrukcyjną tworzą zarejestrowane w latach osiemdziesiątych wspomnienia Ewy Waleckiej, bardzo mocne i poruszające opowieści o jej najważniejszych przeżyciach. Całość uzupełniają animacje ukazujące przeżycia bohaterki związane z pobytem z obozie zagłady, wzbogacone narracją aktorki, która głosem wciela się w młodą Ewę.

Zdjęcia do filmu realizowane są na Majdanku i ul. Wrońskiej. Produkcja otrzyma w tym roku dofinansowanie ze strony Lubelskiego Funduszu Filmowego w wysokości 10 tys. zł. Producentem obrazu jest Fundacja Instytut Grzegorza Królikiewicza.

 Zbigniew Kozłowski syn bohaterki, narrator dokumentu
Zbigniew Kozłowski syn bohaterki, narrator dokumentu

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.