W Kazimierzu Dolnym i Janowcu startuje festiwal filmowy Dwa Brzegi 2022. Co warto zobaczyć w weekend otwarcia?

Festiwal Dwa Brzegi na Zamku w Kazimierzu Dolnym
Festiwal Dwa Brzegi na Zamku w Kazimierzu Dolnym | fot. Krzysztof Wójcik

Już w sobotę startuje 16. Festiwal Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi. Impreza potrwa od 30 lipca do 7 sierpnia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Przedstawiamy szczególne punkty programu weekendu otwarcia.

Dwa Brzegi 2022 Kazimierz Dolny

Tegoroczną edycję festiwalu Dwa Brzegi otworzy polska premiera filmu „Corsage” w reżyserii Marie Kreutzer z nagrodzoną w Cannes Vicky Krieps w roli cesarzowej Sissi. Portret kobiety walczącej o prawo do zrzucenia, w przenośni i dosłownie, gorsetu kulturowego i obyczajowego. Gala otwarcia połączona z seansem rozpocznie się w sobotę, o godz. 17:30 w Kinie Lubelskim (ul. Szkolna 1), a Grażyna Torbicka wraz z gośćmi przywita zgromadzonych na miejscu widzów.

Tego samego dnia w ramach otwarcia Kina na Zamku o godz. 20:30 na Zamku w Kazimierzu Dolnym (Zamkowa 3) zaprezentujemy film „Superobohaterowie” w reżyserii Paolo Genovese, autora głośnych „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”. To komediodramat opowiadający o parze, która walczy o utrzymanie swojego związku.

Pierwszego dnia BNP Paribas Dwa Brzegi również pokazy „Ducha śniegów” z sekcji Ekoświadomość (godz. 15:00, Kino Lubelskie), wyróżnionego w Cannes „Baby Broker” Hirokazu Koreedy o (godz. 21:00, Kino Lubelskie) i „Zupa nic” Kingi Dębskiej ze specjalnym wstępem Adama Woronowicza (godz. 21:15, Kino Perła na Małym Rynku). W sobotę rusza również Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych (pierwszy blok o godz. 13:00, Kino Lubelskie).

W niedzielę 31 lipca organizatorzy zapraszają na „Serce dębu” z sekcji Ekoświadomość (godz. 10:00, Kino Lubelskie), „Rzymską aureolę”, która otwiera retrospektywę reżyserską Gianfranco Rosiego (godz. 14:00, Kino Lubelskie), powtórkę filmu otwarcia „Corsage” (godz. 18:30, Kino Lubelskie) i opowieść o światowej sławy kompozytorze Ennio Morricone w filmie „Ennio” Giuseppe Tornatore (godz. 21:00, Kino Lubelskie).

W niedzielę na zamku aktorka Julia Wyszyńska pokaże swój monodram teatralny „Fizyka kwantowa. Czyli rozmowy nigdy nieprzeprowadzone” (godz. 21:00, Kino na Zamku), a w Kinie Perła na Małym Rynku projekcja filmu „Małe szczęścia” Daniela Cohena (godz. 21:00, Mały Rynek). 31 lipca warto też odwiedzić Mały Festiwal Sztuki na Lubelskiej, czyli wernisaże w kilkunastu galeriach między 12:00 a 18:00. Wydarzenie zakończy koncert Street Whispers.

Nie możecie też ominąć spotkań z twórcami w Sali Bursztynowej (Szkolna 1). Panel Playera „Oblicza zła w serialach, czyli dlaczego kochamy czarne charaktery?” (godz. 12:30) z udziałem aktorów Marty Malikowskiej, Krystiana Pesty, Macieja Stuhra i producentki Doroty Chamczyk. O godz. 15:00 spotkanie z aktorem Adamem Woronowiczem, a o 18:15 z reżyserką Anną Kazejak i aktorem Maciejem Stuhrem po „Fucking Bornholm” (pokaz filmu o godz. 16:15 w Kinie Lubelskim).

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.