W czwartek będzie można otrzymać choinkę za darmo. Sprawdź szczegóły

Ubieranie choinki na pl. Teatralnym przed CSK
Ubieranie choinki na pl. Teatralnym przed CSK | fot. Dominik Wąsik

Tylko w czwartek, 16 grudnia każdy, kto zdecyduje się oddać krew w jednym z dwóch punktów poboru krwi RCKiK w Lublinie, będzie mógł odebrać darmową choinkę.

Choinka dla życia

Lasy Państwowe wspólnie z Narodowym Centrum Krwi promują ideę honorowego krwiodawstwa. Dawcy, którzy 16 grudnia oddadzą krew lub jej składniki – płytki krwi lub osocze, otrzymają naturalne drzewka świąteczne. Akcja „Choinka dla życia” odbędzie się na terenie całego kraju, we współpracy z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Darmowa choinka za krew Lublin 16.12.2021

Darmową choinkę za oddaną krew będzie można otrzymać w mobilnym punkcie poboru krwi, który tego dnia w godzinach 9:00-13:00 będzie stacjonował na placu Teatralnym, przed Centrum Spotkania Kultur. Darmowe świąteczne drzewo będzie można także otrzymać w głównej siedzibie RCKiK Lublin przy ul. Żołnierzy Niepodległej 8. Ilość darmowych choinek jest ograniczona, więc kto pierwszy, ten lepszy.

Kto może oddać krew?

Aby oddać krew należy być osobą zdrową, tz. nie mieć objawów przeziębienia, nie przyjmować aktualnie żadnych leków. Przed przyjściem do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa należy zjeść lekkostrawny posiłek, wypić około 2 litry płynów (w ciągu 24 godzin przed pobraniem) i wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Krew i jej składniki mogą oddawać osoby pomiędzy 18. a 65. rokiem życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Szczegółowy wywiad prowadzony przed pobraniem krwi wyklucza osoby, które nie mogą oddawać krwi. Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi. Samo pobranie trwa zwykle około 10 minut.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.