W 2023 roku na ulice Lublina wyjedzie pierwszy autobus wodorowy

Autobus Solaris zasilany wodorem
Autobus Solaris zasilany wodorem | fot. Solaris

Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie ogłosił przetarg na zakup pierwszego w naszym mieście autobusu miejskiego napędzanego wodorem.

Lublin kupuje autobus wodorowy

31 stycznia ruszył przetarg na zakup takiego pojazdu o długości 12 metrów, czyli klasy MAXI. Autobus ma pomieścić co najmniej 70 podróżnych, z czego 27 na miejscach siedzących. W pojeździe znajdą się m.in. monitoring, biletomat z modułem obsługi kart płatniczych, kasowniki, system informacji pasażerskiej z ekranami LED i LCD, system zliczania pasażerów, nagłośnienie, porty USB do ładowania urządzeń mobilnych. Autobus ma być klimatyzowany.

Autobus wodorowy ma być napędzany silnikiem o mocy min. 140 kW. Źródłem energii do napędu trakcyjnego muszą być wodorowe ogniwa paliwowe współpracujące z bateriami litowo-jonowymi jonowych z anodą zawierającą tlenki tytanianu litu.

Zbiorniki do magazynowania wodoru – o pojemności 1550-1800 l – będą umieszczone na dachu. Założono tankowanie autobusu wodorem do pełna na stacji w czasie do 20 min. oraz ładowanie wolne na zajezdni. Zasięg pojazdu po załadowaniu wodorem określono na min. 300 km, natomiast w przypadku wyłącznie baterii trakcyjnych – 15 km. Przewidziano odzyskiwane energii w trakcie hamowania elektrodynamicznego.

Termin składania ofert mija 8 marca. O wyborze zdecydują cena (60%), gwarancja na ogniwo paliwowe oraz baterie trakcyjne (20%), warunki technicznie (15%) oraz ekologia – zużycie energii (5%). Na realizację zamówienia przeznaczono 12 miesięcy. Autobus wodorowy wyjedzie na ulice Lublina w 2023 roku.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.