VPN: co to jest i jak działa

VPN co to jest i jak działa
VPN co to jest i jak działa? | materiały prasowe

Dowiedz się, co to jest VPN i w jak może pomóc Ci ochronić Twoje połączenie. Używaj z Internetu anonimowo i nie pozwól, aby ktokolwiek śledził Twoją aktywność.

Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz zapewnić sobie wysoką ochronę podczas korzystania z Internetu? VPN jest przydatnym narzędziem, które pozwoli Ci zwiększyć anonimowość w sieci. W poniższym artykule dowiesz się o VPN co to za technologia, w czym może Ci pomóc, jak działa, oraz jakie korzyści zapewnia na co dzień swoim użytkownikom.

Co oznacza VPN?

Sieć VPN to inaczej wirtualna sieć prywatna. O ile ta nazwa może nie brzmieć intuicyjnie, o tyle warto zapamiętać, że dzięki niej możesz korzystać z Internetu, nie martwiąc się, że ktokolwiek będzie w stanie śledzić Twoją aktywność.

Dzięki swoim unikalnym funkcjom VPN chroni Twoje połączenie na wiele sposobów. Wykorzystując połączenie VPN, możesz między innymi zwiększyć swoją anonimowość w Internecie.

Podsumowując, najlepsza opisująca VPN definicja to: technologia, której zadaniem jest przekierowywanie połączeń internetowych użytkowników sieci, aby ich urządzenia sieciowe nie mogły zostać wyśledzone.

VPN jak działa i jak go wykorzystać?

Jeśli chcesz zrozumieć, co daje VPN, nie musisz zagłębiać się we wszystkie szczegóły techniczne. Przydatnym może być ogólne zrozumienie, jak wygląda szyfrowanie VPN.

Każde urządzenie, z którego korzystasz do surfowania po Internecie, posiada adres IP. Wykorzystując ten ciąg znaków, łatwo jest zidentyfikować Twoją lokalizację i dostawcę usług internetowych. Witryna internetowa, którą odwiedzasz, dowiaduje się, na jakie IP przesyła swoje treści.

Dzięki oprogramowaniu VPN, połączenie internetowe, które wychodzi z Twojego urządzenia, zostaje zaszyfrowane. Wszystkie informacje, które przychodzą na Twoje urządzenie, są jednocześnie odszyfrowane.

Sposób działania VPN możesz porównać to do tunelu, do którego wpadają wszystkie przesyłane dane. Tunel jest zbudowany z tak wytrzymałych materiałów, że bardzo trudno jest się do niego dostać i prowadzi do niego tylko jedno wejście i tylko jedno wyjście. Jeśli komukolwiek się to uda dostać do tunelu, obecne tam szyfrowanie danych uniemożliwia odczytanie znajdujących się tam informacji, przez co staną się one dla włamywacza bezużyteczne.

VPN jak działa i jak go wykorzystać
VPN jak działa i jak go wykorzystać? | materiały prasowe

Czy ochrona połączenia bez VPN jest skuteczna?

Nawet jeśli korzystasz z przeglądarki w trybie incognito, wpisujesz w formularzach nie swoje dane, a Twoje hasła są trudne do odgadnięcia, nie uchronisz się przed wścibskimi oczami algorytmów reklamowych oraz cyberprzestępców. Szczególnie jeśli korzystasz z publicznej sieci Wi-Fi, hakerzy mogą podglądać, na jakie strony wchodzisz oraz jakie dane logowania wpisujesz, nie mówiąc już o danych kart płatniczych czy hasłach do bankowości mobilnej.

Wiele informacji, które pozyskują algorytmy stron internetowych, dotyczy Twojej lokalizacji, dzięki czemu witryny mogą klasyfikować Cię do danej grupy odbiorców i w konsekwencji wyświetlać Ci, na przykład, spersonalizowane reklamy i oferty marketingowe. Jeśli korzystasz z sieci domowej, nie jest trudno zlokalizować Twoje urządzenie i operatora. Możesz więc na wszystkie sposoby chronić swoje połączenie, jednak bez zaszyfrowania go i bez skorzystania z anonimowego IP, trudno Ci będzie całkowicie zyskać pełną ochronę.

Do czego służy VPN?

Wirtualna sieć prywatna VPN służy do ochrony Twojej prywatności, zawsze, gdy jesteś online. Usługa VPN chroni Cię przed atakiem cyberprzestępców dzięki zaawansowanemu technologicznie szyfrowaniu ruchu, czyli wszystkiego, co wychodzi z Twojego komputera i wszystkiego, co jest do niego wysyłane. Pomaga w tym tunelowanie VPN, do którego są wykorzystywane serwery dostawcy usługi umieszczane w lokalizacjach na całym świecie.

Oprogramowanie VPN utrudnia śledzenie Twojej aktywności, dzięki zamaskowaniu Twojego adresu IP. W efekcie, co jest funkcją docenianą przez wielu internautów, programy VPN pozwalają Ci uzyskać dostęp do zasobów, które mogą być dla Ciebie niedostępne ze względu na Twoją lokalizację.

Podsumowując – podstawowe funkcje VPN to:

 • ukrycie Twojego IP
 • ochrona prywatności Twojego połączenia i przesyłanych danych, gdy korzystasz z publicznego WI-Fi
 • pomoc z blokowaniu niechcianych reklam i oprogramowania śledzącego
 • odblokowanie dostępu do treści internetowych dostępnych tylko dla określonych regionów.

Jak wybrać VPN dla siebie?

Istnieją różne rodzaje sieci VPN i to od Ciebie i Twojego doświadczenia zależy, którą z nich wybierzesz dla siebie. Każdy klient VPN może mieć inne wymagania i korzystać z innych funkcji dodatkowych oferowanych przez poszczególnych dostawców.

Przykładowo, VPN master to opcja dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy nie tylko wiedzą, jak używać VPN, ale także jak go odpowiednio skonfigurować. Przeszukując recenzje bardziej doświadczonych klientów, możesz dowiedzieć się o VPN proxy master co to takiego, oraz poradniki do jego konfiguracji krok po kroku.

Jeśli jesteś początkującym użytkownikiem i nigdy nie korzystałeś z ochrony VPN i chciałbyś dowiedzieć się, widząc hasło „serwer vpn”, co to oznacza, radzimy skorzystać z ofert dostawców, którzy oferują Ci prosty w użyciu interfejs, z dokładnym opisem jak włączyć VPN oraz jak wyłączyć VPN. Nie musisz obawiać się skomplikowanych instrukcji, ponieważ najczęściej wystarczy, że wybierzesz kraj, z którego serwerem chcesz się połączyć i uruchomisz szyfrowane i anonimowe połączenie.

VPN na komputerach

VPN na komputerach
VPN na komputerach | materiały prasowe

VPN na komputer jest wykorzystywane przez użytkowników prywatnych oraz firmy, które chcą dodać dodatkową warstwę ochrony połączenia dla swoich pracowników. Bez problemu znajdziesz oprogramowanie VPN Windows, a także takie, które zainstalujesz na urządzeniach Apple.

Dobierz program VPN do swoich potrzeb i sprawdź, czy zakupiona przez Ciebie licencja obejmuje wyłącznie jedno urządzenie, czy możesz także skorzystać ze swojego abonamentu na smartfonie i tablecie.

Skoro już wiesz, co to jest VPN w komputerze, sprawdź, jak je pobrać i skonfigurować. Niezależnie od tego, jakiego dostawcę sieci VPN wybierzesz, cały proces powinien być bardzo prosty. Jeśli posiadasz komputer Mac lub z systemem Windows, wystarczy, że przejdziesz na oficjalną stronę dostawcy. Możesz tam znaleźć dostępne pakiety i rodzaje subskrypcji. Wybierz taki, który najbardziej Ci odpowiada, zarejestruj konto i aktywuj abonament. Pobierz plik instalacyjny, zainstaluj oprogramowanie i zaloguj się na swoje konto.

Ostatnim krokiem jest konfiguracja – wybór lokalizacji głównego serwera. Możesz zdecydować, czy chcesz łączyć się z siecią VPN od razu po uruchomieniu komputera, manualnie lub tylko wtedy, gdy zostanie wykryta niezabezpieczona sieć. Aktywuj wybrane preferencje – blokery reklam, powiadomienia i inne.

Bardziej zaawansowani klienci VPN mogą zmieniać dodatkowe ustawienia VPN, na przykład ręcznie wybrać protokoły komunikacyjne i serwery DNS. Mniej doświadczeni użytkownicy nie muszą się martwić, ponieważ wiele z tych opcji ma domyślne wartości, których nie trzeba zmieniać.

Jak korzystać z VPN na telefonie?

Coraz częściej wykorzystujemy nasze telefonu i tablety łącząc się z Internetem nie tylko w domu, ale także w podróży. Dzięki temu na wyciągnięcie ręki staje się zrobienie szybkiego przelewu, sprawdzenie wiadomości od znajomych na komunikatorach czy dokonania płatności za zakupy online.

Kuszące staje się szybkie wpisanie danych karty płatniczej i sfinalizowanie transakcji z wykorzystaniem publicznego Wi-Fi. Jeśli przed połączeniem się z publiczną siecią Wi-Fi włączysz bezpieczne łącze VPN na swoim telefonie, zapewnisz sobie anonimowość.

Zastanawiasz się, co to jest VPN w telefonie? Sposób działania sieci VPN na urządzeniach z Androidem i iOS nie różni się od tego na komputerach PC. Wystarczy aplikacja VPN – uruchomienie szyfrowanego połączenia staje się dostępne za pomocą jednego dotknięcia palcem:

 1. Przejdź do sklepu App Store lub Google Play i pobierz aplikację mobilną swojego dostawcy VPN.
 2. Zainstaluj aplikację zgodnie z instrukcją.
 3. Uruchom aplikację i odpowiednio ją skonfiguruj – przydatne mogą okazać się przewodniki na stronie Twojego dostawcy. Jeśli usługa VPN nie jest Ci obca, możesz dokonać bardziej zaawansowanej konfiguracji.
 4. Jeśli posiadasz oprogramowanie VPN na swoim komputerze, zaloguj się na swoje dotychczasowe dane – jeśli nie, zarejestruj się.

Czy warto używać VPN?

Zastanawiasz się, myśląc o VPN, czy warto korzystać z niego na co dzień? Jeśli zrozumiesz, jakie niebezpieczeństwa czyhają na Ciebie w sieci i jakie zagrożenia niesie ze sobą śledzenie Twojej aktywności online oraz przechwycenie Twoich danych, z pewnością będzie Ci łatwiej podjąć decyzję.

Jednak VPN skrót to także wiele dodatkowych funkcji:

 • VPN pomoże ominąć Ci geoblokady w serwisach VoD, na YouTube czy portalach internetowych. Chcesz obejrzeć film na amerykańskim Netflixie, Disney+ lub poczytać artykuły dostępne tylko w Wielkiej Brytanii? Przełącz się na odpowiedni serwer, a Twoje IP zmieni się na takie, które jest pozwoli Ci korzystać z tych zasobów bez limitu.
 • jeśli jesteś graczem, z pewnością przypadnie Ci do gustu funkcja grania w gry sieciowe z zagranicznych serwerów.
 • ceny niektórych produktów i usług mogą być powiązane z lokalizacją użytkownika – przykładowo cena subskrypcji YouTube Premium znacznie różni się w zależności od kraju logowania. Podobnie w przypadku cen biletów lotniczych czy pokojów hotelowych. W tym przypadku nie wystarczy wyczyszczenie cookies i pamięci podręcznej. VPN pozwoli Ci sprawdzić ceny produktu lub usługi dla różnych lokalizacji i wybrać najkorzystniejszą dla siebie.
 • podczas podróży możesz skorzystać z ulubionych komunikatorów lub zalogować się na swój profil w mediach społecznościowych nie martwić się blokadą tej strony w kraju z restrykcjami.
 • możesz bez obaw logować się na swoją pocztę e-mail czy konta bankowe nawet korzystając z publicznego Wi-Fi – w sklepach, na dworcach czy w hotelach.

Kiedy używać VPN?

Ochrona VPN przyda Ci się, jeśli:

 • często korzystać z publicznego Wi-Fi, na przykład w hotelach, galeriach handlowych czy na lotniskach – cyberprzestępcy mogą z łatwością podglądać aktywność wszystkich użytkowników danej sieci publicznej, wykorzystując także łatwo dostępne w Internecie oprogramowanie
 • chcesz uniknąć pozyskiwania Twoich danych przez algorytmy reklamowe i sprzedażowe
 • jesteś w podróży służbowej i chciałbyś skorzystać z firmowych danych, które są przypisane do danej lokalizacji
 • nie chcesz, aby ktokolwiek śledził dokonywane przez Ciebie operacje bankowe
 • chcesz uzyskać dostęp do treści, które są zablokowane w kraju, w którym aktualnie przebywasz (filmy, artykuły, usługi)
 • chcesz, aby Twoje IP pozostawało anonimowe.

Jak wybrać najlepsze VPN dla siebie?

Wybierz dostawcę VPN, który zaoferuje Ci usługę dopasowaną do Twoich potrzeb. Zwróć uwagę na:

 • liczbę serwerów, ich lokalizację na świecie oraz obciążenie
 • serwery, które pomogą Ci ominąć blokadę połączeń VPN przez niektóre serwisy VoD
 • oferowane protokoły VPN (na przykład Wire Guard lub IKEv2)
 • wyraźnie zaznaczoną politykę niezapisywania logów i przejrzystą politykę prywatności – upewnij się, że Twoje dane nie zostaną nikomu przekazane lub sprzedane
 • wygodny dostęp do obsługi klienta i działu pomocy
 • opinie innych użytkowników
 • stosunek ceny do jakości oraz brak reklam, w przypadku darmowej sieci VPN.

Czy VPN spowolni moje połączenie?

Nie brakuje osób, które martwią się o szybkość swojego połączenia z wykorzystaniem prywatnej sieci VPN. Jeśli dostawca sieci VPN oferuje darmowe usługi lub posiada niewielką ilość serwerów obsługujących wielu użytkowników, szybkość połączenia może pozostawiać wiele do życzenia. Najlepsze oprogramowanie VPN zapewni Ci tę podobną szybkość, którą oferuje Twój operator – zauważalne spowolnienie będzie niewielkie.

Czy korzystanie z VPN jest bezpieczne?

Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z połączenia przez VPN z renomowanym dostawcą wirtualnej sieci prywatnej, nie tylko ochronisz swoje połączenie internetowe, ale także uzyskasz dostęp do wielu przydatnych funkcji. Upewnij się, że Twój dostawca nie prowadzi rejestrów Twojej aktywności, czyli nie zapisuje takich danych, jak: Twój adres IP, historia przeglądania i aktywność w sieci, wszelkie dane o sesji.

Przede wszystkim chronione jest Twoje własne konto VPN, na które możesz dostać się tylko po przejściu dwuetapowej weryfikacji. Większość operatorów VPN podkreśla, że nie zapisuje logów (czyli nie rejestruje żadnych danych o połączeniach) – oznacza to, że nikt nie będzie mógł uzyskać dostępu do Twojej aktywności kiedyś i teraz. Jest to jedna z najbardziej istotnych funkcji VPN, dlatego upewnij się, że oferuje ją Twój dostawca. Wielu dostawców VPN oferuje funkcję tzw. Kill Switch, która w przypadku wykrycia jakichkolwiek problemów z połączeniem lub gdy przesyłane przez Ciebie informacje przestaną być tunelowane, od razu Cię odetnie. Kolejną z przydatnych opcji są blokery reklam.

Nie musisz także obawiać się o legalność VPN – w przeciwieństwie do niektórych krajów, w tym Chin, Białorusi, Iraku, Rosji czy Korei Północnej, w Polsce możesz korzystać z sieci VPN bez ograniczeń. Ważne jednak, aby nie wykorzystywać połączenia VPN do działań niezgodnych z prawem.

VPN i programy antywirusowe

Sieć VPN nie pełni takich funkcji jak oprogramowanie antywirusowe, jednak oba programy są swoim dobrym uzupełnieniem, zapewniającą wszechstronną ochronę na wielu płaszczyznach. Główną funkcją programów antywirusowych jest ochrona Twoich urządzeń – komputera, telefonu i tabletów przed złośliwym oprogramowaniem. Jeśli chcesz zapewnić sobie wysoką ochronę i wygodę, wykorzystaj obie technologie, aby uzyskać pełen pakiet korzyści w każdych warunkach.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.