VII LO zmieni swoją siedzibę z Farbiarskiej na Krochmalną. Pozwoli to na przyjęcia większej liczby uczniów

Licealiści VII LO przeniosą się na stałe na ul. Krochmalną
Licealiści VII LO przeniosą się na stałe na ul. Krochmalną | fot. Dominik Wąsik

VII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Lublinie ma zostać przeniesione do siedziby Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 przy ul. Krochmalnej. W dotychczasowej siedzibie przy ul. Farbiarskiej zrobiło się za ciasno, bo parter zajęły przedszkolaki.

Licealiści VII LO przeniosą się na stałe na ul. Krochmalną

Siedziba VII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej mieści się przy ul. Farbiarskiej. Budynek w ostatnim czasie przeszedł przebudowę. Roboty budowlane zostały odebrane, a pomieszczenia przekazano w użytkowanie i urządzono pod funkcję przedszkola. Od 30 stycznia br. parter budynku zajmują dzieci z Przedszkola nr 26 z ul. Dożynkowej oraz Przedszkola nr 14 z ul. Bronowickiej 3.

Licealiści na czas prac budowlanych musieli tymczasowo przenieść się do budynku przy ul. Krochmalnej 29, należącego do Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26. Pomimo że siedziba LO przy ul. Farbiarskiej jest już gotowa, to licealiści nie wrócili jeszcze do niej. I wszystko na to wskazują, że już tam nie wrócą.

Prezydent Lublina wydał 19 stycznia zarządzenie, dotyczące przedłużenia terminu wyznaczenia budynku przy ul. Krochmalnej na tymczasową dodatkową siedzibę VII LO do 31 sierpnia 2023 r. Od nowego roku szkolnego 2023/2024 budynek szkoły podstawowej zamieni się w siedzibę liceum. W tej sprawie dyrektor LO, rada pedagogiczna i rada rodziców skierowali list do prezydenta Krzysztofa Żuka.

„Przebudowa dotychczasowej siedziby liceum i perspektywa wspólnego funkcjonowania z Zespołem Przedszkolnym nr 2 na ul. Farbiarskiej nie daje nam perspektywy rozwoju. Istnieje tu stałe ograniczenie ilości sal lekcyjnych. Lokalizację przy ul. Krochmalnej postrzegamy jako wyjątkową szansę rozwoju, szczególnie ze względu na bliskość Dworca Metropolitalnego” – czytamy w liście skierowanym do prezydenta Krzysztofa Żuka.

Muszą zgodzić się radni

Zmiana siedziby VII LO z Farbiarskiej na Krochmalną to tylko formalność. Na najbliższą sesję Rady Miasta (2 lutego) skierowano projekt uchwały, który radni będą musieli przyjąć, aby zamiana była możliwa. Dotychczasową siedzibę liceum przy ul. Farbiarskiej zajmie szkoła specjalna. Chodzi o pomieszczenia usytuowane na pierwszym piętrze, pomieszczenia administracyjne i halę sportową.

„W nowej lokalizacji Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 będzie posiadała do dyspozycji powierzchnię 2,2 tys. m kw. Pomieszczenia szkolne zostaną przystosowane do potrzeb uczniów niepełnosprawnych poprzez m.in.: podział sal na mniejsze, dostosowanie do wymagań bhp, zmianę kolorystyki, urządzenie pracowni garncarskiej, kulinarnej, sali relaksacyjnej, świetlicy, szatni, jadalni z dowozem posiłków z ul. Bronowickiej” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Przejęcie całego obiektu przez VII Liceum Ogólnokształcące przy ul. Krochmalnej zapewni również warunki do przyjęcia większej liczby uczniów klasy I w rekrutacji na rok szkolny 2023/2024, w której uczestniczyć będzie podwójny rocznik młodzieży kończącej szkołę podstawową.

„W roku szkolnym 2023/2024 planowane jest zwiększenie do 5 lub 6 oddziałów klasy pierwszej, stąd przewiduje się, iż w nadchodzącym roku, w 13 lub 14 oddziałach kształcić się będzie około 400 uczniów” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Tak naprawdę uczniom nie podoba się,że muszą zmienić siedzibę szkoły na ulicę Krochmalną, sytuacji nie poprawia fakt że jeździ tu nie wiele autobusów i uczniowie muszą się decydować czy spóźnić się kilka minut na pierwszą lekcje czy być prawie godzinę przed zajęciami.

  2. Potwierdzam to co napisał przedmówca. Dzieci wybierając szkołę brały pod uwagę również to, że znajduje się ona w centrum i mają do niej łatwy dojazd.