Ważny temat? Prześlij newsa!

VideoNews 2024. Przegląd sztuki wideo w Galerii Labirynt

Spotted Lublin

Galeria Labirynt w Lublinie ponownie stanie się centrum sztuki wideo w Polsce. W dniach 4–6 grudnia 2024 roku odbędzie się VideoNews – wyjątkowy przegląd twórczości studenckiej, w którym udział wezmą osoby artystyczne z najważniejszych uczelni artystycznych w kraju. W programie pokazy, dyskusje, warsztaty oraz nowe spojrzenie na sztukę cyfrową i jej miejsce we współczesnym świecie. […]

grafika videonews

Fot. Materiał organizatora

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin
Dodaj anonimowo Na żywo Przejdź do strony

Galeria Labirynt w Lublinie ponownie stanie się centrum sztuki wideo w Polsce. W dniach 4–6 grudnia 2024 roku odbędzie się VideoNews – wyjątkowy przegląd twórczości studenckiej, w którym udział wezmą osoby artystyczne z najważniejszych uczelni artystycznych w kraju. W programie pokazy, dyskusje, warsztaty oraz nowe spojrzenie na sztukę cyfrową i jej miejsce we współczesnym świecie.

Czym jest VideoNews i co oferuje?

Od 2014 roku w Lublinie spotykają się osoby studenckie z całej Polski podczas przeglądów sztuki wideo. Tak będzie i w tym roku w dniach 4-6 grudnia. Tym razem w pokazach udział wezmą studenci i studentki z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Uniwersytetu Zielonogórskiego, Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Akademii Sztuki w Szczecinie.

W programie poza pokazami i dyskusjami ponadto otwarte warsztaty m.in. o tym, jak sztuka może reagować na wyzwania współczesnego świata. Nie zabraknie praktycznych porad na temat tworzenia, promowania i dystrybuowania sztuki wideo poza tradycyjnym obiegiem instytucjonalnym, a także zanurzenia się w świat sztuki cyfrowej.

Zapraszamy nie tylko osoby, które same tworzą, ale też wszystkich tych, którzy są ciekawi trendów panujących obecnie wśród najmłodszego pokolenia osób artystycznych, wykorzystujących wideo w swojej sztuce.

Przegląd jest rzeczą wspólną, okazją do spotkania, możliwością rozmowy, dyskusji i nawiązywania kontaktów ze środowiskami artystycznymi skupionymi wokół poszczególnych pracowni z różnych uczelni artystycznych w Polsce. Jak to było wielokrotnie podkreślane przez osoby biorące udział w VideoNews: możliwość wspólnego spotkania w Galerii Labirynt w Lublinie to jedna z największych wartości przeglądu.

Czego można się spodziewać? Program zakłada 3 dni prezentacji prac wideo oraz otwartych dla publiczności dyskusji z każdą z osób autorskich prowadzonych przez krytyka sztuki. Nowym elementem będą warsztaty z zakresu ekologii w sztuce i wykorzystania narzędzi cyfrowych, które mają pomóc rozwijać kompetencje artystyczne, cyfrowe i ekologiczne. Warsztaty będą otwarte także dla wszystkich zainteresowanych.

Wideo stało się współczesną formą artystycznego szkicownika, po który sięgają jak po notatnik osoby artystyczne zainteresowane różnymi formami ekspresji. Podczas przeglądu można spodziewać się nie tylko typowego wideoartu czy filmu eksperymentalnego, lecz również rejestracji działań performatywnych, VR, eksperymentów z medium czy wideo uważnego (określenie Jakuba Majmurka, który towarzyszył kolejnym edycjom VideoNews). To sztuka zaangażowana w rzeczywistość na wielu poziomach – od społecznego, przez postmedialny, po bardzo osobisty.

Galeria Labirynt nieustannie pyta o współczesną i przyszłą rolę sztuki i sposoby jej reagowania z rzeczywistością. VideoNews to kolejna okazja do stawiania takich, kluczowych pytań, poszukiwania inspiracji i sondowania pola sztuki współczesnej.

Program

POKAZY + DYSKUSJE

4.12 / środa

5.12 / czwartek

6.12 / piątek

Warsztaty

4.12, godz. 15.00 – warsztaty z Sebastianem Cichockim | ograniczona ilość miejsc, zapisy: [email protected]
„Oddychaj głęboko. Spotkanie wokół rzeczy, które robimy ze sztuką (w czasie planetarnej zmiany)”

Mimo pozornej elastyczności i inkluzywności artystyczny system jest zorganizowany według surowych XIX-wiecznych regulaminów. Można założyć, że ten złożony aparat ma funkcję przede wszystkim dyscyplinującą: polega na izolowaniu sztuki od nie-sztuki. Inne światy sztuki są jednak możliwe, co więcej, istnieją one od dawna, zakamuflowane w innych systemach produkcji wiedzy i dyscyplinach. Co zrobić z regulaminami systemu sztuki, w czasie planetarnej zmiany i utraty świata, jaki znaliśmy?

Sebastian Cichocki jest kuratorem Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. W 2023 roku był kuratorem „The Gleaners Society” Ireland’s Biennial of Contemporary Art oraz pawilonów podczas Gwangju Biennale i Thailand Biennale. Jest członkiem Biura Usług Postartystycznych. Interesuje się propagandą w sztuce XXI wieku. Zajmuje się praktykami artystycznymi, które wchodzą w relacje z aktywizmem klimatycznym, radykalną edukacją oraz rolnictwem.

5.12, godz. 15.00 – warsztaty z Wiktorem Stribogiem | wstęp wolny, nie obowiązują zapisy

Warsztaty o specyfice tworzenia i dystrybucji sztuki wideo w internecie, strategiach promocji i realiach pracy artystycznej poza tradycyjnym obiegiem instytucjonalnym.

Wiktor Stribog (ur. 1988) mieszka i pracuje w Warszawie. Niezależny twórca multimedialny, autor animacji, muzyki, teledysków, ilustracji oraz obrazów. Jego internetowy projekt „Kraina Grzybów TV” zdobył światową popularność, został przetłumaczony przez społeczność na 18 języków, i jest uznawany za prekursorski dla gatunku Analog Horror.

6.12, godz. 15.00 – warsztaty z Piotrem Celińskim | wstęp wolny, nie obowiązują zapisy
„Media sztuki i szuka mediów. Konteksty cyfrowe”

Spotkanie wokół cyfrowych strategii technologicznych i komunikacyjnych w sztuce najnowszej będzie się skupiać wokół dwóch biegunów dociekań: pytania o cyfrowe media (narzędzia) sztuki oraz pytania o sztukę dedykowaną rozpoznaniom możliwości i ograniczeń mediów cyfrowych. Te nie abstrakcyjne rozważania ilustrowane będą selekcją prac sztuki cyfrowej o profilu audialnym, wizualnym, interaktywnym, hybrydowym i sieciowym.

Piotr Celiński – medioznawca związany z Wydziałem Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UMCS w Lublinie. Zajmuje się nowymi mediami, Internetem, kulturą cyfrową, komunikacją społeczną, kulturą wizualną i popularną (www.postmedia.pl). Współzałożyciel i członek zarządu Fundacji Instytut Kultury Cyfrowej, współtwórca wydarzeń kulturalnych, wystaw i działań edukacyjnych, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami (ptbfm.org).

Jakie są Twoje doświadczenia z tworzeniem lub odbiorem sztuki wideo? A może planujesz udział w VideoNews 2024? Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzu i udostępnij artykuł, aby zaprosić innych na to wyjątkowe wydarzenie!

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin

Ważny temat? Prześlij newsa!

Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.

Bądź na bieżąco z Lublinem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch spotify website search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check