Uwaga na upały! Ostrzeżenie przed wysokimi temperaturami dla woj. lubelskiego

2797829211 b9a08238bb b
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydało ostrzeżenie pierwszego i drugiego stopnia dla województwa lubelskiego. Najbliższe dni w naszym regionie będą bardzo gorące!

Najbliższe dni w Lublinie i regionie upłyną pod znakiem upałów – prognozują synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, którzy wydali ostrzeżenie pierwszego i drugiego stopnia w tej sprawie.

Pierwszy stopień obowiązuje w wschodniej części województwa (powiaty: bialski, Biała Podlaska, Chełm, chełmski, hrubieszowski, krasnostawski, łęczyński parczewski, świdnicki, tomaszowski, włodawski, zamojski i Zamość), a drugi w zachodniej (powiaty: biłgorajski, janowski, kraśnicki, lubartowski, lubelski, Lublin, łukowski, opolski, puławski, radzyński i rycki).

Ostrzeżenie pierwszego stopnia: Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 29°C do 31°C. Temperatura minimalna w nocy od 17°C do 18°C.

Ostrzeżenie drugiego stopnia: Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 32°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 20°C.

Pamiętajmy, że odczuwalna temperatura będzie jednak wyższa!

Ostrzeżenia w obydwu przypadkach obowiązują od dzisiaj od wtorku (11 czerwca) od godz. 12.00 do czwartku (13 czerwca) do godz. 20.00. Synoptycy z IMGW zastrzegają, że ostrzeżenia mogą zostać przedłużone o kolejne dni.

Jak postępować w czasie upałów?

Wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu.

Jego objawy to: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.

Niewątpliwie upał wpływa również na układ nerwowy człowieka. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy.

Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu.

Lekarze zalecają, aby wtedy osoby starsze i dzieci nie wychodziły z domu. Powinniśmy pamiętać o ochronie głowy i pić nawet 3 litry wody dziennie.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.