Uwaga na silny wiatr w regionie. Synoptycy wydali ostrzeżenie

wiatr
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Meteorolodzy ostrzegają przed porywistym wiatrem. W województwie lubelskim może powiać nawet do 80 km/h.

Polska znajduje się pod wpływem aktywniejszego układu niskiego ciśnienia Jira przemieszczającego się nad południową Skandynawią, środkową częścią Bałtyku oraz krajami bałtyckimi.

Niż Jira niesie ze sobą porywisty wiatr. Jego centrum wystąpi we wtorkowy poranek nad Łotwą, a w południe już nad pograniczem Białorusi i Rosji. Meteorolodzy z Biura Prognoz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia dla całej Polski o silnym wietrze.

– Dla województwa lubelskiego prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 35 km/h z porywami do 80 km/h, z zachodu, przejściowo północnego zachodu – prognozuje Mateusz Barczyk z IMGW.

Pamiętaj!

W domu należy zamknąć okna i drzwi, zebrać donice oraz inne niewielkie przedmioty, które mogą być porwane z przez wiatr, zabezpieczyć lub uprzątnąć meble ogrodowe i inne lekkie przedmioty znajdujące się na zewnątrz posesji, nie parkować samochodów pod drzewami, liniami energetycznymi, wysokimi kominami, tablicami reklamowymi i w bezpośrednim sąsiedztwie starych budynków.

Natomiast podróżując samochodem, należy zachować szczególną ostrożność wyjeżdżając z terenu zabudowanego i z lasu na otwartą przestrzeń. W przypadku uszkodzeń sieci energetycznej, gazowej lub wodno-kanalizacyjnej, nie podejmować się napraw na własną rękę. W takiej sytuacji należy wezwać specjalistyczne pogotowie naprawcze.

Źródło: IMGW | Polscy Łowcy Burz

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.