Uwaga na oszustów. NBP ostrzega przed oszustami wykorzystującymi wizerunek banku

Telefon z napisem uwaga oszustwo
Fot. pexels.com

Narodowy Bank Polski informuje o konieczności zachowania szczególnej czujności w kontaktach z osobami, które podszywają się pod instytucję bankową, i zaleca ostrożność wobec oferowanej pomocy.

Zalecenia Narodowego Banku Polskiego

W związku z doniesieniami o próbach wyłudzenia środków finansowych poprzez nielegalne wykorzystanie nazwy, numeru telefonu oraz innych elementów wizerunku Narodowego Banku Polskiego, NBP zaleca zachowanie szczególnej ostrożności w kontaktach z osobami, które oferują nagłą pomoc, a których tożsamość nie została potwierdzona.

W trakcie rozmów telefonicznych należy stosować zasadę ograniczonego zaufania, w tym unikać przekazywania informacji wrażliwych, danych umożliwiających logowanie do bankowości elektronicznej, a także instalowania aplikacji do zdalnej weryfikacji.

Informujemy, że NBP nie uczestniczy w procedurach weryfikacji przelewów na rachunki bankowe osób fizycznych, nie prowadzi bieżącej obsługi bankowej klientów indywidualnych, a także nie ma w tym zakresie kompetencji nadzorczych.

NBP proponuje następujące działania

  • W przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa należy zgłosić je w najbliższej jednostce Policji lub prokuraturze, także za pomocą formularza internetowego: https://www.gov.pl/web/gov/zglos-przestepstwo
  • W przypadku podejrzanych działań prowadzonych w formie elektronicznej dodatkowym podmiotem do przyjmowania zgłoszeń jest CSIRT NASK: https://incydent.cert.pl/

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.