Uwaga na konta Instagram szerzące dezinformację! Zostały założone z rosyjskich domen

Konto na Instagramie lublin_online szerzy dezinformację i fake newsy
Konto na Instagramie lublin_online szerzy dezinformację i fake newsy

Internauci przestrzegają przed fałszywymi profilami na Instagramie, które w ostatnich dniach zaczęły szerzyć dezinformację i fake newsy o wojnie na Ukrainie. Wszystkie te konta zostały założone z rosyjskich domen.

Częścią wojny informacyjnej, która towarzyszy inwazji Rosji na Ukrainę, są fake newsy tworzone na wielu profilach mediów społecznościowych. Podszywanie się pod medialne profile w celu szerzenia dezinformacji na temat wojny w Ukrainie obserwujemy w sieci od początku inwazji Rosji.

Dziś Internauci zwrócili uwagę na profile działające na Instagramie, z nazwami miast w tytułach. Chodzi o konta: lublin_online, krakow_online, kielce_online, rzeszow_online, bialystok_online, olsztyn_online, etc. Wszystkie te konta zostały założone na e-maile w domenie *.ru.

Po nagłośnieniu tego faktu przez jednego z internautów konta nagle przeszły w tryb kont prywatnych, czyli żeby zobaczyć ich zawartość, trzeba zacząć obserwować profil. Internauci zachęcają do zgłaszania takich profili do Instagrama. Poniżej przykładowa treść publikowana na jednym z tych profili.

Konto na Instagramie krakow_online szerzy dezinformację i fake newsy
Konto na Instagramie krakow_online szerzy dezinformację i fake newsy | fot. gromota / twitter

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Konto lubelskie zostało przejęte- tam wcześniej były normalne wiadomości. Ostatnia była napisana 17 Stycznia 2022. A w dniu dzisiejszym, zaczęły się pojawiać fake wiadomości. Ludzie zaczęli zgłaszać to konto. Ja przestałam obserwować i faktycznie po 30 minutach profil zrobił się prywatny.