Uwaga na gwałtowne burze i silny wiatr. Ostrzeżenie IMGW dla woj. lubelskiego

IMG 20200608 171634
Chmura szelfowa na Lubelszczyźnie | fot. Dominik Wąsik

W poniedziałek i w nocy z poniedziałku na wtorek na terenie województwa lubelskiego niewykluczone są burze z ulewnymi opadami deszczu i silnym wiatrem. IMGW wydał ważne ostrzeżenia.

Burze w poniedziałek 16 sierpnia

Polscy Łowcy Burz informują, iż w ciągu najbliższej doby przez Polskę będzie przechodził aktywny front atmosferyczny. Na jego przedpolu pojawi się chwiejność, przez co będą rozwijały się burze, które miejscami mogą być gwałtowne.

W dzień mogą wystąpić bardzo silne porywy wiatru (do ok. 100 km/h), grad o średnicy ok. 5-7 cm oraz ulewne opady deszczu powodujące miejscami podtopienia (30-35 mm).

Późnym popołudniem i pod wieczór część komórek burzowych utworzy rozwinięte burze wielokomórkowe, w których głównym zagrożeniem pozostanie przede wszystkim bardzo silny wiatr powodujący szkody.

„W nocy nie wykluczamy mezoskalowego układu konwekcyjnego z wbudowaną linią szkwału. W takim wypadku szczególnie dużym zagrożeniem będą niszczące porywy wiatru (do ok. 120 km/h) występujące w obrębie linii szkwału i bow echo” – ostrzegają Polscy Łowcy Burz.

„Bow echo” to najgroźniejsze rodzaje burz. Tego typu układy burzowe najczęściej wiążą się z późniejszymi wzmożonymi interwencjami straży pożarnej ze względu na liczne uszkodzenia.

Ostrzeżenia IMGW 16.08.2021

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla całego województwa lubelskiego.

„Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do około 90 km/h. Miejscami grad” – mówi Dorota Pacocha z Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych.

„W ciągu najbliższej nocy (tj. 16/17.08.21) duże prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnych niebezpiecznych zjawisk związanych z silnymi opadami deszczu oraz burzami” – dodaje.

Radar burz i opadów na żywo – 16.08.2021

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.