Głównym celem akcji jest eliminacja z dróg osób prowadzących pojazdy w stanie nietrzeźwości, co stanowi ogromne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Od wczesnych godzin porannych do późnych godzin wieczornych funkcjonariusze będą sprawdzać stan trzeźwości kierowców oraz przeprowadzać testy na obecność narkotyków.
Akcja na całe województwo wymierzona w alkohol i narkotyki
Jutro przewiduje się większą liczbę kontroli drogowych oraz wzmożoną obecność policyjnych patroli, w tym radiowozów nieoznakowanych. Szczególnie w godzinach popołudniowych i nocnych funkcjonariusze będą sprawdzać stan trzeźwości kierujących oraz przeprowadzać testy na obecność narkotyków.
Każdy kierowca, prowadząc samochód pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu jest potencjalnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego. Takie zachowanie, jest zachowaniem nieodpowiedzialnym i może rodzić poważne konsekwencje.

Dlaczego alkohol za kierownicą to igranie ze śmiercią?
Warto mieć świadomość, że spożycie alkoholu zmniejsza skupienie, spowalnia reakcję i zaburza zdolność właściwej oceny odległości oraz prędkości za kierownicą. Prowadzenie auta po spożyciu to same problemy, a prowadzenie go pod wpływem to nawet więzienie.

Konsekwencje siadania za kierownicę na podwójnym gazie
Za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi:
- grzywna nie niższa niż 2500 zł (maksymalna to 30 tys. zł0 lub areszt do 30 dni;
- utrata prawa jazdy i zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat;
- 15 punktów karnych.

Za przestępstwo prowadzania pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi:
- grzywna wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 3 lat;
- zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat;
- świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł;
- jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowoduje wypadek, w którym są ciężko ranni trafi do więzienia na minimum 3 lata, a jeśli są zabici to trafi do więzienia na minimum 5 lat, i do dwukrotności górnej granicy ustawowego zagrożenia (czyli do 16 lat w każdym z tych przypadków).
Więcej na ten temat przeczytacie tutaj:
Bezpieczeństwo nasze i innych uczestników drogi – Pamiętajmy o tym!
Jazda po spożyciu alkoholu pociąga za sobą skutki nie tylko prawne. Na drodze podróżujemy wśród innych. Dla każdego ważne jest bezpieczne dotarcie do celu, dlatego musimy działać odpowiedzialnie. Warto pamiętać, że za każdym wypadkiem, szczególnie tym, gdzie dochodzi do śmierci, tkwi ogromna ludzka tragedia, a cierpienie dotyka rodzinę i najbliższych zmarłego.

Jesteś świadkiem, gdy pijany siada za kierownicę? Powiadom policję i działaj
Jeśli widzisz, że nietrzeźwy chce wsiąść do samochodu i odjechać, nie pozwól na to! Nie zgadzaj się również na podróż z pijanym kierowcą. Pamiętaj, że pasażer, który nie powstrzymuje nietrzeźwego przed prowadzeniem pojazdu, w pewnym stopniu jest współodpowiedzialny za wypadek. Powinien mieć świadomość, że ryzykuje nie tylko utratą życia i zdrowia, ale także nie należy mu się odszkodowanie w pełnej kwocie.

Nie bądź bierny reaguj
Dodatkowo, natychmiast powiadom Policję, jeśli zaobserwujesz jakiekolwiek podejrzane zachowanie kierowcy na drodze (np. jazda po przeciwległym pasie od jednej strony jezdni do drugiej, naruszanie przepisów itp.), co może wskazywać na jego nietrzeźwość.
Bez znaczenia, czy prowadzi samochód, motocykl czy rower – apelujemy o reakcję każdej osoby, gdy tylko zauważy nietrzeźwego kierowcę. Priorytetem jest ochrona ludzkiego życia! Wystarczy skontaktować się z numerem alarmowym 112, a policjanci zbadają każde zgłoszenie zapewniając anonimowość.
Najnowsze posty
Dodaj opinię