Uwaga, dzisiaj gwałtowna zmiana pogody! Burze, grad i wiatr nawet do 110 km/h

burza pogoda piorun wyładowanie
Zdjęcie ilustracyjne | shutterstock

Ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego (żółte) i drugiego stopnia (pomarańczowe) wydał dla województwa lubelskiego Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Burzom towarzyszyć będą intensywne opady deszczu, grad i wiatr, który w lokalnie osiągnie prędkość 110 km/h.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem i opadami deszczu, które wystąpią dzisiaj na terenie województwa lubelskiego.

Pierwszy stopień zagrożenia przed burzami z gradem – 28.07.2020

Ostrzeżenie pierwszego (żółte) stopnia przed burzami z gradem obowiązują w powiatach: janowski, hrubieszowski, tomaszowski, zamojski, Zamość, biłgorajski, lubelski, Lublin, krasnostawski, świdnicki, chełmski, Chełm, łęczyński, włodawski, lubartowski, parczewski, radzyński, bialski i Biała Podlaska.

„W tych powiatach prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie na południu do 40 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h. Miejscami grad” – prognozuje Michał Pilecki z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Drugi stopień zagrożenia przed burzami z gradem – 28.07.2020

Ostrzeżenie drugiego (pomarańczowe) stopnia przed burzami z gradem obowiązują w powiatach: kraśnicki, opolski, puławski, rycki i łukowski.

„Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h, lokalnie do 110 km/h. Miejscami grad. Najbardziej intensywne zjawiska burzowe prognozowane są na południu, w centrum i na wschodzie regionu” – prognozuje Michał Pilecki.

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza możliwość wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Ostrzeżenia pogodowe na terenie woj. lubelskiego obowiązują we wtorek 28 lipca od godz. 18.00 do środy 29 lipca do godz. 3.00. Prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznych zjawisk pogodowych wynosi 70 proc.

07outlook 20200728
Prognoza pogody na dziś – wtorek 28 lipca | fot. Polscy Łowcy Burz

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.