Ustawa covidowa przyjęta. Kara za brak maseczki wzrośnie do 1000 złotych

maseczka koronawirus covid19
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Sejm przyjął 22 z 41 poprawek Senatu do tzw. ustawy covidowej. Jednym z punktów jest zaostrzenie kar za nieprzestrzeganie zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

Przyjęta w czwartek 22 października przez Sejm ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 (tzw. ustawa covidowa) wprowadza właściwą podstawę prawną dla przepisów karnych, które umożliwiają nakładanie mandatów za brak maseczek.

Do tej pory delegacja ustawowa z art. 46b ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi pozwalała w drodze rozporządzenia narzucać obowiązki jedynie osobom chorym i podejrzanym o chorobę, a nie wszystkim, co rodziło poważne wątpliwości prawne.

Ustawodawca liczy, że usunięcie tej wady pozwoli na skuteczne egzekwowanie obostrzeń nałożonych w związku z epidemią koronawirusa. Obecnie policja za brak maseczki wystawia mandaty 500 zł. Może też skierować sprawę do sanepidu, który za niestosowanie się do przepisów może nakładać kary administracyjne od 5 tys. zł do nawet 30 tys. zł.

Grzywna za brak maseczki uregulowana ustawą

W środę 28 października kilka minut pod północy Sejm poinformował, że posłowie rozpatrzyli poprawki Senatu do nowelizacji niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem Covid-19. Sejm uwzględnił część propozycji zaproponowanych przez senatorów, a dokładnie 22 z 41.

Za brak maseczki lub innego zakrycia będzie nam groziło 1000 zł grzywny. Dodatkowo sprzedawcy będą mogli odmówić obsługi klienta, który nie będzie miał zakrytego nosa i ust.

Ponadto dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia otrzymają wszyscy pracownicy ochrony zdrowia zaangażowani w leczenie chorych na Covid-19, a nie tylko Ci skierowani do pracy przez wojewodę.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. gdzie jest najważniejsza informacja? – od kiedy mają obowiązywać te przepisy?
    Póki co rozumiem, że mogę chodzić, bez maseczki, ponieważ nie jestem osobą zarażoną, ani podejrzaną o zarażenie w myśl ustawy z 2008roku.