22 lipca 1944 roku niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny na Majdanku został ostatecznie zlikwidowany. W 80. rocznicę tych wydarzeń Państwowe Muzeum na Majdanku organizuje szereg wydarzeń upamiętniających to tragiczne wydarzenie.
Program obchodów
Obchody 80. rocznicy likwidacji obozu Majdanek obejmują dwa dni pełne wydarzeń.
20 lipca, sobota
11:00 – Spacer historyczny „Szlakiem walk o Lublin”

Spacer historyczny dotyczyć będzie wydarzeń rozgrywających się w Lublinie od 22 do 25 lipca 1944 roku, kiedy to wojska sowieckie przełamały front i zaatakowały miasto bronione przez Niemców.
- Długość trasy: 7,5 km
- Czas trwania: 2 godziny
- Miejsce zbiórki: Most Lutosławskiego
- Zapisy: [email protected]
18:00 – (Nie)Pamięć. Majdanek w historiach rodzinnych. Spotkanie z Joanną Bator i Katarzyną Wasilewską
Ojciec Katarzyny Wasilewskiej, Wieńczysław Gliński, oraz dziadek Joanny Bator, porucznik Stefan Borowiecki, byli więźniami Majdanka. O swoich doświadczeniach związanych z przekazywaniem pamięci opowiedzą Joannie Bator i Katarzynie Wasilewskiej podczas spotkania w Teatrze Starym w Lublinie.
- Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki, dostępnej w Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej

22 lipca, poniedziałek
11:00 – Ceremonia upamiętniająca ofiary KL Lublin w 80. rocznicę likwidacji obozu
Ceremonia odbędzie się na III polu więźniarskim przy Kolumnie Trzech Orłów. W programie znajdą się przemówienia, modlitwa ekumeniczna oraz złożenie kwiatów.
12:00 – Odsłonięcie okolicznościowego muralu
Mural zostanie odsłonięty przed fasadą Centrum Obsługi Zwiedzających.
12:10 – „Pawiak, Majdanek, Auschwitz…” – premiera wspomnień Bolesława Burskiego
W sali audytoryjnej Centrum Obsługi Zwiedzających odbędzie się premiera wspomnień Bolesława Burskiego, które ukazują się drukiem po raz pierwszy. Rozmowę poprowadzi Nadia Soli-Sałamacha z Anną Wójcik, redaktorką książki.
12:40 – Kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Pamiątki”
Państwowe Muzeum na Majdanku zaprezentuje nowo zebrane obiekty związane z funkcjonowaniem obozu na Majdanku. Wystawa „Pamiątki” będzie dostępna dla zwiedzających.

Ewakuacja i likwidacja obozu
Ewakuacja więźniów obozu koncentracyjnego w Lublinie trwała od marca 1944 roku. Ostateczna likwidacja nastąpiła 22 lipca, kiedy to około godziny 18:00 załoga SS wyprowadziła więźniów w marszu ewakuacyjnym. Około 800 osób zostało przetransportowanych do Auschwitz. Następnego dnia wojska I Frontu Białoruskiego wkroczyły na teren obozu.
Jakie są Twoje przemyślenia na temat upamiętniania takich wydarzeń? Podziel się swoją opinią w komentarzach i udostępnij ten artykuł, aby zwiększyć świadomość historyczną.
Najnowsze posty
Dodaj opinię