Unijne Certyfikaty Covid już dostępne w Internetowym Koncie Pacjenta

paszport bagaż walizka
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Polska dołączyła do systemu Unijnych Certyfikatów Covid (UCC), które mają ułatwić podróżowanie po UE w czasie epidemii. W Internetowym Koncie Pacjenta można wygenerować kod QR.

Unijny Certyfikat Covid (UCC)

Unijny Certyfikat Covid (UCC) to elektroniczne zaświadczenie, które ułatwi Ci bezpieczne i swobodne przemieszczanie się pomiędzy krajami Unii Europejskiej w czasie pandemii. Na UCC składa się kod QR i unikalny identyfikator, które można pokazać, przekraczając granice. Dzięki informacjom tam zawartym, osoby posiadające certyfikat nie będą podlegać kwarantannie lub przechodzić dodatkowych testów.

Jak dostać certyfikat covid?

Kod QR dostępny jest od 1 czerwca w Internetowym Koncie Pacjenta (pacjent.gov.pl). Po 25 czerwca UCC będzie dostępny także w aplikacjach mojeIKP i mObywatel.

Aby otrzymać certyfikat, należy zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta. Następnie wybrać kafelek „Certyfikaty” na dole strony, rodzaj certyfikatu i kliknąć na „Pobierz kod QR”. Następnie należy zapisać pdf na swoim urządzeniu lub wydrukować; można też zeskanować kod.

Unijny Certyfikat Covid można uzyskać także w formie papierowej w punkcie szczepień, po zabiegu. Ozdrowieńcy certyfikat UCC uzyskają u lekarza lub pielęgniarki podstawowej opieki zdrowia.

„Unijny Certyfikat COVID (UCC) to nie jest dokument podróży, nie zastąpi paszportu czy dowodu osobistego. Posiadanie go nie może być warunkiem wstępnym do wejścia na pokład samolotu, do pociągu, autokaru, czy na prom” – czytamy na stronie pacjent.gov.pl.

Dla kogo certyfikat?

Unijny Certyfikat Covid dostaje osoba, która otrzymała przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw Covid-19. W Polsce wymagane będzie pełne szczepienie, a certyfikat będzie ważny od 14 do 365 dnia po podaniu ostatniej dawki.

Certyfikat otrzymają także osoby z negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa. W tym przypadku czas ważności certyfikatu wynosi 48 godzin. Z UCC mogą skorzystać również ozdrowieńcy; ważność od 11 do 180 dni od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR.

Gdzie jest honorowany UCC?  

UCC będzie honorowany na terenie Unii Europejskiej oraz Islandii, Norwegii i Liechtensteinu. System Unijnego Certyfikatu Covid będzie stopniowo powiększany o podobne systemy tworzone w innych krajach świata. O poszerzeniu systemu unijnego decydować będzie Komisja Europejska. 

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.