Uniwersytet Medyczny z dotacją 33 MLN zł na badania chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową oraz liszaja twardzinowego

laboratorium badawcze
Laboratorium | fot ilustracyjne

Uniwersytet Medyczny w Lublinie otrzyma ponad 33 miliony złotych z budżetu Agencji Badań Medycznych. Ta kwota została przyznana w ramach II rundy Konkursu na badania head-to-head dotyczące niekomercyjnych badań klinicznych lub eksperymentów badawczych.

Dwa zwycięskie projekty z Lublina — szansa dla uczelni

Łącznie wymagania formalne spełniło 70 wniosków projektowych. Z czego 19 otrzymało dofinansowanie. Dwa zwycięskie projekty należą do Centrum Wsparcia Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Widok na Stare Miasto w Lublinie
Widok na Stare Miasto w Lublinie | fot. Miasto Lublin

Dotacja dla lubelskich naukowców opiewa na blisko 33 MLN zł

Zwycięskie projekty dotyczą bardzo ważnych aspektów naszego życia. Pierwszy z nich, którego autorkami są prof. Anna Torres oraz prof. Ewelina Grywalska. To randomizowane badanie III fazy, częściowo zaślepione porównujące skuteczność i bezpieczeństwo stosowania klobetazolu, mometazonu oraz takrolimusu w leczeniu liszaja twardzinowego sromu w populacji pediatrycznej. Projekt zebrał najwyższe oceny spośród wszystkich złożonych projektów i uzyskał dofinasowanie w kwocie 5 235 949,12 zł.

Co ważne, trzeba nadmienić, że jest to pierwszy niekomercyjny projekt pediatryczny, którego autorkami są badaczki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Drugi projekt pomoże zrozumieć naukowcom przewlekłą białaczkę limfocytową. Dokładna nazwa to „Prospektywne, wieloośrodkowe, randomizowane badanie trójramienne, Ib/III fazy, porównawcze mające na celu Optymalizację i Personalizację Terapii Immunologicznej  nawrotowych Chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową” autorstwa prof. Krzysztofa Giannopoulosa. Projekt ten uzyskał najwyższą kwotę dofinansowania z wszystkich 19 dofinansowanych. Kwotą dofinansowania dla tego projektu w tym konkursie w wysokości 28 167 194,16 zł.

50 milionów złotych
50 milionów złotych | fot. NBP

Co dalej z tymi pieniędzmi?

Zwycięskie projekty badawcze, które pozwolą lepiej zrozumieć medyczne aspekty chorób, będą realizowane w niedawno uruchomionym Centrum Wsparcia Badań Klinicznych w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie w Ośrodku Faz Wczesnych. Na ten moment ośrodek uzyskał około 70 milionów złotych wsparcia finansowego na prowadzenie niekomercyjnych badań klinicznych.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.