Ukradłeś 400 złotych? Pójdziesz do więzienia! Resort sprawiedliwości zaostrza prawo

shutterstock jail cell closeup
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało zmiany w prawie, które pozwolą skutecznie walczyć z plagą „drobnych” kradzieży, przywłaszczeń, paserstwa bądź zniszczenia cudzej rzeczy.

 

Opracowany projekt zmienia zasadę, wedle której określa się, czy popełniona m.in. kradzież jest wykroczeniem, czy już przestępstwem. To istotna różnica, bo za wykroczenie grozi co najwyżej 30 dni aresztu, a za kradzież będącą przestępstwem – kara do 5 lat więzienia.

 

Obecnie finansowa granica między wykroczeniem, a przestępstwem wynosi jedną czwartą minimalnego wynagrodzenia, czyli aktualnie 500 zł. Co roku wraz ze wzrostem płacy minimalnej jest podnoszona. Resort sprawiedliwości chce wprowadzić stałą kwotę progu. Kradzież o wartości ponad 400 zł miałaby być uznawana za przestępstwo.

 

Elektroniczny rejestr sprawców

Projekt przewiduje również utworzenie elektronicznego rejestru sprawców wykroczeń przeciwko mieniu, osób podejrzanych o popełnienie tych wykroczeń, obwinionych i ukaranych. Rejestr służył będzie policji, prokuraturze i sądom do tego, by sprytni „zawodowi” złodzieje, popełniający „drobne” kradzieże w różnych miastach, nie odpowiadali za pojedyncze wykroczenia, lecz zsumowane przestępstwo.

 

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.