Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało zmiany w prawie, które pozwolą skutecznie walczyć z plagą „drobnych” kradzieży, przywłaszczeń, paserstwa bądź zniszczenia cudzej rzeczy.
Opracowany projekt zmienia zasadę, wedle której określa się, czy popełniona m.in. kradzież jest wykroczeniem, czy już przestępstwem. To istotna różnica, bo za wykroczenie grozi co najwyżej 30 dni aresztu, a za kradzież będącą przestępstwem – kara do 5 lat więzienia.
Obecnie finansowa granica między wykroczeniem, a przestępstwem wynosi jedną czwartą minimalnego wynagrodzenia, czyli aktualnie 500 zł. Co roku wraz ze wzrostem płacy minimalnej jest podnoszona. Resort sprawiedliwości chce wprowadzić stałą kwotę progu. Kradzież o wartości ponad 400 zł miałaby być uznawana za przestępstwo.
Elektroniczny rejestr sprawców
Projekt przewiduje również utworzenie elektronicznego rejestru sprawców wykroczeń przeciwko mieniu, osób podejrzanych o popełnienie tych wykroczeń, obwinionych i ukaranych. Rejestr służył będzie policji, prokuraturze i sądom do tego, by sprytni „zawodowi” złodzieje, popełniający „drobne” kradzieże w różnych miastach, nie odpowiadali za pojedyncze wykroczenia, lecz zsumowane przestępstwo.
zastanawiam sie ile z Wiejskiej bedzie w tym rejestrze 🙂