Ufo nad Lublinem. Instalacja artystyczna przyciąga uwagę mieszkańców i turystów, zwłaszcza nocą

Ufo nad Lublinem
Ufo nad Lublinem | fot. Jarosław Koziara

W nocy z piątku na sobotę nad Lublinem pojawił się obiekt przypominający UFO. To instalacja artystyczna, która jest częścią trwającego Festiwalu Sztuki w Przestrzeni Publicznej „Open City”.

Ufo nad Lublinem

Obiekt przypominający UFO to instalacja artystyczna, której autorem jest lubelski artysta Jarosław Koziara. Dzieło nazywa się „Mehr Licht / Więcej Światła”. Instalacja ma przypominać talerz UFO, zwłaszcza w nocy, gdy jest podświetlona. Mieszkańcy i turyści przechadzający się deptakiem Krakowskiego Przedmieścia widząc wiszący niebiesko-żółto-czerwony dysk nad miastem, zatrzymują się, by go sfotografować.

„Okrągła płaskorzeźba na fasadzie archikatedry, symbol Jezusa Chrystusa, ale też mandala Słońca i światła stała się punktem wyjścia do mojego projektu. W projekcie skopiowałem ten kształt i przemieściłem go z fasady w przestrzeń pomiędzy archikatedrą i wieżą Trynitarską, zmieniając pozycję z wertykalnej na horyzontalną. Z drutu wyspawałem kształt, który obciągnąłem kolorowym materiałem. Na stronie w kierunku nieba umieściłem panele fotowoltaiczne, a w środku tego dość dużego lampionu wsadziłem ledowe lampy, które świecą w ciemnościach. Uzyskałem obiekt, który jest jednocześnie symbolem Chrystusa, symbolem Słońca, czyli natury, kosmosu i życia, zawiera element nauki, czyli fotowoltaikę, oddaje energię prosto z nieba, świeci w ciemności, a na koniec wygląda jak statek kosmiczny obcej cywilizacji” – opowiada Jarosław Koziara.

Instalacja docelowo miała znaleźć się w innej lokalizacji, lecz jak przekazał sam autor, nie otrzymał zgody od właściciela budynków na zamocowanie obiektu w wymyślonym przez niego miejscu, przez co stracił on bezpośredni kontakt ze źródłem inspiracji. Chodziło o zawieszenie instalacji pomiędzy wieżą Trynitarską a Archikatedrą Lubelską. Finalnie obiekt zawisł między Ratuszem a Bramą Krakowską.

„O czym jest ta praca? Nie wiem, może o tym, że nasza cywilizacja zmierza ku upadkowi i pozostaje nam już tylko patrzeć w niebo, wierzyć w opatrzność, albo od obcej cywilizacji oczekiwać ratunku, a może patrzeć na to bonusowe światło w ciemności i oczekiwać oświecenia? Może ma jeszcze kilka innych znaczeń, bo sztuka ze swej natury to otwarta forma, a impreza nazywa się Otwarte Miasto i kierowana jest do ludzi z otwartym umysłem” – podsumował artysta.

Instalację będzie można podziwiać do końca października. Open City to artystyczny festiwal, w ramach którego artyści z Lublina, Polski i zagranicy prezentują swoje prace w przestrzeni publicznej. Tematem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest architektura.

Zobacz także: Ktoś pomalował schody prowadzące do Zamku. O co chodzi?

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.