„Uczono: Nie ma Miłości”. Dziś tysiące wiernych weźmie udział w Drodze Krzyżowej na Majdanku. Warto zabrać ze sobą parasol

Droga Krzyżowa na Majdanku
Droga Krzyżowa na Majdanku | fot. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej

Droga Krzyżowa przejdzie w piątek, 22 marca, po terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Procesja organizowana jest już po raz 24. Co roku biorą w niej udział tysiące osób. Rozpoczęcie spotkania o godz. 18:00 przy Pomniku-Bramie.

Droga Krzyżowa na Majdanku

Tradycyjnie, w piątek poprzedzający Niedzielą Palmową na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku odbędzie się nabożeństwo drogi krzyżowej. Jego uczestnicy będą stąpać po śladach więźniów obozu koncentracyjnego, rozważając Mękę Jezusa Chrystusa.

„O losach więźniów Majdanka przypomną nam nie tylko baraki, druty kolczaste, wieże strażników, ale przede wszystkim słowa Więźniów o miłości – o tej Miłości, która dawała nadzieję, pomagała, choć o drobinę 'oswoić’ myśl o tym, czego tam człowiek doświadcza. Strażnicy Majdanka uczyli więźniów, że nie ma miejsca w życiu na Miłość do każdego – my głośno wypowiemy, że to właśnie takie myślenie nie ma sensu” – mówi ks. Mateusz Wójcik, z Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej.

Tegorocznej – XXIV edycji wydarzenia – przyświecać będą słowa „Uczono: Nie ma Miłości”. Wspólna modlitwa rozpocznie się 22 marca o godz. 18:00. W związku z trwającym remontem Mauzoleum pątnicy przejdą skróconą trasą wiodącą przez dawne III pole więźniarskie. Nabożeństwo rozpocznie się i zakończy pod Pomnikiem Bramą.

TRASA DROGI KRZYŻOWEJ NA MAJDANKU

Trasa Drogi Krzyżowej na Majdanku 2024
Trasa Drogi Krzyżowej na Majdanku 2024 | fot. majdanek.eu

W tym roku rozważania drogi krzyżowej będą nawiązywały do losów miłości na przestrzeni wieków: od biblijnego Przykazania Miłości przez poszukiwanie miłości w losach więźniów Majdanka po szacunek wobec tego uczucia dzisiaj.

Tradycyjnie również uczestnicy spotkania nie zapomną o modlitwie w intencji pokoju: jak co roku, na zakończenie spotkania wybrzmi modlitwa o pokój, skierowanej do Boga przez przedstawicieli Kościoła Rzymskokatolickiego oraz Kościoła Greckokatolickiego.

W związku z prognozowanymi opadami deszczu warto zabrać ze sobą parasol lub płaszcz przeciwdeszczowy.

Dodatkowe kursy komunikacji miejskiej po zakończeniu Drogi Krzyżowej

W związku z odbywającą się na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku procesją Drogi Krzyżowej w piątek 22 marca ok. godz. 21:00 z przystanku Majdanek-pomnik 02 uruchomione zostaną dodatkowe kusy na następujących liniach komunikacyjnych: 21, 23, 47, 153, 156, 157, 158 i 161.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.