Uczniowie wrócą do szkół od 1 września. Będą obowiązywać nowe zasady

117388238 2744125392354942 1022442956363181887 o
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski o nowych zasadach w szkołach od 1 września | MEN

Od 1 września uczniowie wrócą do szkół i placówek oświatowych. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło nowe zasady bezpieczeństwa, które będą obowiązywać w szkołach.

„Sytuacja epidemiczna pozwala, żeby w większości placówek edukacyjnych przywrócić standardowe zajęcia z bezpośrednim kontaktem nauczycieli i uczniów. Dyrektorzy szkół przed podejmowaniem decyzji o ewentualnym zawieszeniu zajęć będą mieli wsparcie lokalnych stacji sanitarno-epidemiologicznych” – poinformował dziś Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski.

Szkoły i placówki edukacyjne w okresie pandemii koronawirusa, w sytuacji wystąpienia zakażenia na danym terenie, będą mogły funkcjonować w trzech różnych wariantach kształcenia: tradycyjnym (A), mieszanym (hybrydowym) (B) i zdalnym (C).

Szef MEN mówił o procedurze postępowania, gdy w szkole pojawią się przypadki zakażeń koronawirusem. Wówczas wdrażany będzie model mieszany (model B) lub taki, w którym wszystkie zajęcia szkolne w pełni będą odbywały się zdalnie (model C).

Kształcenie na odległość będzie również organizowane dla uczniów z chorobami przewlekłymi, którzy otrzymają zaświadczenie lekarskie o tym, że ich choroba może być jeszcze bardziej niebezpieczna w przypadku kontaktu z osobami zarażonymi i że jest wyraźne wskazanie medyczne, które powinno zadecydować o ograniczeniu kontaktu z rówieśnikami.

Częste mycia rąk w szkole

Wśród innych wytycznych MEN i GIS wskazano m.in., że w szkołach będą obowiązywać ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (bezzwłocznie po przyjściu do szkoły), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust. Ponadto, do szkoły będzie mógł uczęszczać uczeń bez objawów infekcji dróg oddechowych i gdy domownicy nie będą przebywać na kwarantannie lub w izolacji.

Osoby wchodzące do budynku szkoły powinny mieć możliwość skorzystania z płynu do dezynfekcji rąk. Jeżeli jest taka możliwość, w szatni należy udostępnić uczniom co drugi boks lub wprowadzić różne godziny przychodzenia do szkoły. Natomiast rodzice powinni pamiętać o osłanianiu ust i nosa oraz zakładaniu rękawiczek jednorazowych lub dezynfekcji rąk.

10 zasad dla ucznia, do których każdy powinien się stosować:

  1. Masz gorączkę, kaszel lub inne objawy choroby, zostań w domu
  2. Często myj ręce
  3. Nie dotykaj oczu, ust i nosa
  4. Zrezygnuj z podawania ręki na powitanie
  5. Uważnie słuchaj poleceń nauczyciela
  6. Używaj tylko własnych przyborów szkolnych
  7. Spożywaj swoje jedzenie i picie
  8. Unikaj kontaktu z większą grupą uczniów, np. podczas przerw
  9. Jeżeli czujesz się źle lub obserwujesz u siebie objawy chorobowe, natychmiast poinformuj o tym nauczyciela
  10. Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa na lekcjach

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.