Najnowsze ogłoszenia (spoty)
W kwestii bezumownego korzystania z kapitału już w lutym tego roku wypowiedział się Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który stwierdził, że bankom nie przysługują żadne roszczenia w tej sprawie. Równocześnie podkreślił, że kredytobiorcy mogą domagać się dodatkowego zadośćuczynienia od banków. Prawnicy przewidywali, że nadchodzący wyrok TSUE w sprawie o sygn. C-520/21 będzie potwierdzeniem wcześniejszego stanowiska Rzecznika Generalnego, które jest przyjazne dla konsumentów. Tak też się stało – TSUE kolejny raz po stronie frankowiczów!
Banki przegrywają z frankowiczami w sprawie o bezumowne korzystanie z kapitału!
TSUE orzekł, że w przypadku stwierdzenia nieważności umowy kredytowej z powodu obecności w niej nieuczciwych klauzul, bankowi przysługuje jedynie zwrot rzeczywiście wypłaconych środków wraz z odsetkami od daty, w której konsument został wezwany do ich zwrotu. Natomiast kredytobiorca, poza zwrotem faktycznie zapłaconej sumy na rzecz banku wraz z odsetkami od daty wezwania do zwrotu, ma prawo żądać naprawienia wszelkich szkód poniesionych wskutek nieuczciwego postępowania ze strony kredytodawcy.
Co oznacza dla banków wyrok TSUE?
Wyrok TSUE, korzystny dla osób posiadających kredyty we frankach szwajcarskich skutkować będzie rezygnacją banków z prowadzenia procesów przeciwko swoim klientom w sprawie bezumownego korzystania z kapitału. Jeśli jednak do tego dojdzie, w przypadku takich postępowań, banki prawdopodobnie będą ponosić porażki. Warto zaznaczyć, że dotychczas w Polsce toczyło się tysiące takich spraw. Łączna wartość roszczeń banków w tych sprawach sięga z pewnością setek milionów złotych, a być może nawet miliardów złotych.
Przeanalizuj bezpłatnie swoją umowę kredytową z pełnomocnikiem Votum Finance Help!
Formularz kontaktowy: https://dsa.pl/Dworak-Norbert
Co istotne, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma za zadanie interpretować prawo Unii Europejskiej. W przypadku, gdy osoba lub instytucja odpowiedzialna za stworzenie wadliwej umowy i wprowadzenie jej do obrotu miała świadomość, że taka umowa może zostać uznana za wadliwą, musi ponieść odpowiedzialność. W rezultacie taki podmiot, na przykład bank, ma prawo żądać tylko zwrotu pieniędzy udzielonych w przeszłości kredytobiorcy. Tego rodzaju sankcje dotyczą każdego przedsiębiorcy, który stosuje nieuczciwe postanowienia umowne. Bank, który podejmuje działania sprzeczne z prawem, nie może czerpać z nich realnych korzyści. Jest to ogólna, fundamentalna zasada prawa, stosowana przez sądy i trybunały.
W świetle dzisiejszego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej prawnicy przewidują, że banki mogą się spodziewać kolejnych pozwów przeciwko nim. Korzystne dla frankowiczów orzecznictwo sugeruje, że osoby wcześniej niezdecydowane będą teraz skłonne podjąć działania prawne.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ponownie potwierdził, że ochrona konsumentów jest najważniejszą wartością w prawie europejskim. Żaden interes finansowy, nawet taki jak banki, nie może być ważniejszy od interesu kredytobiorców. TSUE jednoznacznie stwierdził, że w przypadku unieważnienia umowy kredytowej banki nie mają prawa do żadnych dodatkowych roszczeń poza zwrotem udzielonego kapitału. Ponieważ kredytodawcy nie mogą czerpać korzyści gospodarczych z nielegalnych działań. Innymi słowy, gdyby banki zachowywały prawo do wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału, pomimo sądowego unieważnienia umowy kredytowej, to nie miałoby to sensu. Banki dalej zarabiałby na wadliwym produkcie. W rezultacie naruszona zostałaby funkcja odstraszająca dyrektywy, której celem jest zniechęcanie przedsiębiorców do tworzenia podobnych umów w przyszłości. Z drugiej strony, dzisiejsze orzeczenie stanowi zachętę dla kolejnej grupy frankowiczów do rozwiązania swojej sytuacji z bankiem za pomocą drogi sądowej. Szczególnie dla tych, którzy obawiali się odwetowych roszczeń ze strony banków po złożeniu własnego pozwu. Nawet jeśli dotychczasowe statystyki nie dawały bankom dużych szans w tym zakresie i przegrywały 97% spraw o bezumowne korzystanie z kapitału. To dzisiaj frankowicze otrzymali kolejny arcyważny argument procesowy, w postaci wyroku TSUE.

Votum Finance Help – Spółka specjalizuje się w dochodzeniu roszczeń w związku z niedozwolonymi (abuzywnymi) klauzulami znajdującymi się w umowach kredytowych. Determinacja, wiedza i bogate doświadczenie pozwalają na zapewnienie klientom kompleksowej pomocy na każdym etapie postępowania. Dzięki wsparciu specjalistów GK Votum już tysiące klientów odniosło sukces w nierównej walce z bankiem. Znamy drogę do wygranej – wypracowaliśmy ją indywidualnym podejściem do klienta i ponadstandardowym zaangażowaniem w prowadzonych postępowaniach.
Dodaj opinię