Trzecie ognisko ptasiej grypy. W woj.lubelskim wykryto wysoce zjadliwą odmianę grypy ptaków (HPAI). Komunikat GIW

Kury przydomowe będą zwolnione z obowiązku rejestracji do ARiMR
Kury przydomowe będą zwolnione z obowiązku rejestracji do ARiMR | fot. Adobe Stock

Główny Lekarz Weterynarii ogłasza wystąpienie ogniska numer 3 wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N1 w roku 2024. Informacja ta opiera się na wynikach badań laboratoryjnych z 9 stycznia 2024 r., uzyskanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego — Państwowego Instytutu Badawczego (PIWet – PIB) w Puławach.

Ptasia grypa u 18 000 ptaków w lubelskiem

Ognisko HPAI zostało stwierdzone w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 18 000 indyków rzeźnych zlokalizowanym w miejscowości Stary Uścimów, gmina Uścimów, powiat lubartowski, woj. lubelskie.  

Hodowla kur na własny użytek: zgłoszenie i rejestracja kur
Kury w kurniku | fot. Adobe Stock

To trzecie ognisko ptasiej grypy w 2024 roku

Zgodnie z przyjętymi procedurami inspekcja weterynaryjna stosuje wszystkie środki do zwalczania choroby według z przepisów prawa krajowego i rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/687 z dnia 17 grudnia 2019 r. Jest to akt uzupełniający rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429, szczególnie w kontekście przepisów dotyczących zapobiegania niektórym chorobom umieszczonym w wykazie oraz ich zwalczania.

Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej od dnia 1 stycznia 2024 stwierdzono 3 ogniska HPAI u drobiu oraz 3 ogniska HPAI u ptaków dzikich.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.