Trybunał Koronny odzyska dawny blask. Miasto przygotowuje się do przebudowy i remontu

Trybunał Koronny w Lublinie
Trybunał Koronny w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Miasto podpisało umowę z biurem projektowym Sound&Space z Poznania na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla przebudowy Trybunału Koronnego. Dokumentacja powinna powstać w ciągu 10 miesięcy.

Do czterech razy sztuka

Poszukiwania firmy, która opracuje dokumentację projektową i kosztorys potrzebne do rozpoczęcia remontu i przebudowy Trybunału Koronnego w Lublinie, trwały od połowy 2022 r. Trzy poprzednie przetargi kończyły się fiaskiem. W pierwszym urzędnicy odrzucili wszystkie oferty z powodu niespełnienia wymagań. W drugim wyłoniona firma nie wpłaciła wymaganego wadium w terminie. Natomiast w trzecim powodem unieważnienia przetargu był błąd urzędników.

Do czwartego postępowanie stanęło łącznie 16 firm. Większość, bo aż 12, z nich złożyła oferty mieszczące się w założonym przez miasto budżecie 686 tys. zł. Urzędnicy za najlepszą ofertę uznali tę złożoną przez studio projektowe Sound & Space z Poznania. Za przygotowanie dokumentacji, kosztorysu oraz nadzór nad remontem ma ono otrzymać blisko 628 tys. zł.

Dokumenty powinny powstać w ciągu 10 miesięcy. Osiem miesięcy planowo ma zająć przygotowanie projektu budowlanego, a następne dwa miesiące zajmie opracowanie projektów wykonawczych i innych wymaganych dokumentów, które posłużą do przygotowania przetargu na wyłonienie firmy, która zajmie się pracami budowlanymi.

Zadaniem poznańskiego studia projektowego będzie również pełnienie kompleksowych nadzorów autorskich przez cały czas trwania robót budowlanych, aż do zgłoszenia gotowości do odbioru końcowego.

Trybunał Koronny odzyska dawny blask

Trybunał Koronny wpisany jest do rejestru zabytków od 1967 roku. Obecnie gmach wymaga remontu elewacji z naprawą i odtworzeniem detali architektonicznych, a także wymiany okien, drzwi bocznych oraz remontu balkonu, balustrady i drzwi głównych. Inwestycja przewiduje również nowe obróbki blacharskie, orynnowanie, zaimpregnowanie więźby dachowej wraz z wymianą izolacji stropów drugiego piętra.

Remont wnętrza obejmie szereg pomieszczeń

W ramach prac remontowych przewidziano również renowację wnętrza budynku, m.in. sali ślubów, poczekalni, hallu, sali jubileuszy. Wymienione zostaną polichromie ścienne i sufitowa, tynki i malatury w tzw. białych pomieszczeniach. Ponadto planowane są prace związane z remontem podokienników i okiennic wewnętrznych, cyklinowanie parkietów oraz polerowanie podłóg kamiennych. Wszystkie te działania będą prowadzone w oparciu o program prac konserwatorskich, aby jak najmniej naruszyć strukturę ścian i tynków.

Wnętrze Trybunału Koronnego w Lublinie
Wnętrze Trybunału Koronnego w Lublinie | fot. Maciej Kaczanowski

Obiekt przystępny dla osób z niepełnosprawnościami

W budynku, w celu dostosowania dla osób z niepełnosprawnością ruchową, zaplanowano m.in. zaprojektowanie windy oraz przebudowę układu funkcjonalnego toalet.

Nowa instalacja, oświetlenie, klimatyzacja, kanalizacja

Ważnym elementem modernizacji jest również przebudowa węzła cieplnego, instalacji wentylacji, klimatyzacji na pierwszym piętrze, centralnego ogrzewania oraz instalacji wodno-kanalizacyjnej. Instalacja elektryczna zostanie zmodernizowana zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami, a prace instalacyjne będą wykonywane z jak najmniejszą ingerencją w strukturę ścian i tynków.

Oprócz tego projekt uwzględni wymianę instalacji oświetleniowej i nagłośnienia, rozbudowę instalacji teletechnicznych w zakresie dostępu do sieci w całym budynku, monitoringu wizyjnego oraz systemu zabezpieczeń – ochrony obrazów, sygnalizacji włamania, napadu oraz pożaru.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.