Barszcz Sosnowskiego to roślina niebezpieczna dla ludzi i zwierząt. Ma bardzo silne właściwości toksyczne. Oparzenia są wyjątkowo bolesne i trudno się goją. Walkę z rośliną rozpoczął Lublin.
Barszcz Sosnowskiego w Lublinie
Barszcz Sosnowskiego to roślina inwazyjna, pojawia się znikąd i wygląda jak większość roślin. Barszcz Sosnowskiego można pomylić z barszczem zwyczajnym, arcydzięglem litworem, pasternakiem zwyczajnym, podagrycznikiem, wrotyczem, czy nawet krwawnikiem.
Istotne w rozróżnianiu tego gatunku są charakterystyczne trójlistkowe liście (tzn. złożone z 3 segmentów, nieparzystopierzaście), w kolorze żywo zielonym oraz silnie bruzdowana, pokryta fioletowymi plamkami łodyga, która u podstawy może osiągać od 5 do 12 cm średnicy. Osiąga wysokość nawet do 4-5 metrów.
Poparzenie się tą rośliną jest niebezpieczne, szczególnie w czasie upału. Przecięcie, urwanie, ułamanie tej rośliny prowadzi do silnej reakcji alergiczno-oparzeniowej. Pod wpływem światła słonecznego uwalnia toksyczne opady, które osiadając na skórze wystawionej na słońce powodują oparzenia I i II stopnia i blizny, w których pojawia się otwarta rana i pękające pęcherze.
Zgłoś lokalizację barszczu Sosnowskiego w Lublinie!
Gdy napotkany barszcz Sosnowskiego rośnie na terenie miejskim lub nie jest pewne kto jest właścicielem terenu, należy skontaktować się ze Strażą Miejską, pod numerem telefonu 986.
Likwidacją barszczu na terenach należących do miasta zajmuje się Miejski Architekt Zieleni. W przypadku barszczu znajdującego się na terenie spółdzielni mieszkaniowych, należy zwrócić się do właściwej administracji. W sytuacji, gdy barszcz znajduje się na nieruchomości prywatnej, jego usunięcie należy do właściciela terenu.
Dodaj swój komentarz