14 listopada Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie będzie miejscem spotkania poświęconego wspomnieniom Bolesława Burskiego – jednego z wyjątkowych świadków historii II wojny światowej. Książka „Pawiak – Majdanek – Auschwitz” stanowi unikalne świadectwo przetrwania oraz wnikliwy zapis rzeczywistości tamtych lat.
Nowa książka od Muzeum na Majdanku
Spotkanie promujące najnowszą książkę Muzeum na Majdanku, wspomnienia Bolesława Burskiego, poprowadzi Marta Grudzińska, historyczka z PMM. W rozmowie wezmą udział Anna Wójcik, redaktorka książki i kierowniczka Archiwum PMM, oraz Dorota Niedziałkowska odpowiedzialna za edytorskie opracowanie tekstu. Dla uczestników przygotowano specjalny rabat na książkę, która dzięki współpracy wydawnictwa Prószyński z Państwowym Muzeum na Majdanku, po raz pierwszy trafia do rąk czytelników.
Burski – główny bohater książki
Publikacja przedstawia przejmujące losy Burskiego, który podczas II wojny światowej działał w Armii Krajowej. Jako organizator siatek sabotażowych, członek Tajnej Głównej Komendy ZHP na Pradze i nauczyciel tajnej szkoły podchorążych, Burski był wielokrotnie narażony na śmierć. Aresztowany w grudniu 1942 roku, trafił najpierw na Pawiak, a następnie do obozu na Majdanku, skąd w 1944 roku został przewieziony do KL Auschwitz. Dzięki swojej inteligencji i znajomości języków zdołał przetrwać trudne warunki i w końcu zbiec z transportu do KL Mauthausen.
Dlaczego warto przeczytać wspomnienia Burskiego?
- Relacja Burskiego to „przenikliwe obserwacje, barwne opisy, dosadne dialogi” – szczegóły, które tworzą żywy obraz realiów obozowych.
- Książka ma wysoką wartość literacką dzięki dynamicznej narracji, łącząc unikalne świadectwo historyczne z emocjonalną głębią osobistej opowieści.
Czy współczesne pokolenia powinny mieć szerszy dostęp do wspomnień wojennych świadków? Podziel się swoją opinią w komentarzu lub udostępnij ten artykuł.
Dodaj swój komentarz