To pierwszy taki przystanek w Lublinie. Jego dach został pokryty zielenią

Zielony przystanek przy al. Kraśnickiej (Nałęczowska 01)
Zielony przystanek przy al. Kraśnickiej (Nałęczowska 01) | fot. MPK Lublin

Na Konstantynowie pojawiła się pierwsza wiata z dachem pokrytym zielenią. Ekologiczne rozwiązanie można zobaczyć na przystanku Nałęczowska 01, przy al. Kraśnickiej.

Proekologiczny przystanek stanął przy al. Kraśnickiej (Nałęczowska 01), tuż obok siedziby Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie. To tzw. zielony przystanek, którego dach pokryty został zielenią. Podobne przystanki funkcjonują już m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Rzeszowie.

„Na dachu wiaty posadzone zostały rozchodniki – gatunek ten ma zdolność do absorbowania dwutlenku węgla. System ten jest samowystarczalny, a rośliny odporne na trudne warunki atmosferyczne” – mówi Weronika Opasiak, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Lublinie.

Zielony przystanek to 9 m2. powierzchni zieleni, która pomoże schłodzić przestrzeń, oczyścić powietrze oraz pozwoli zmagazynować nawet 90 l wody w czasie deszczu. Zainstalowana zieleń może pochłonąć 7,3 kg CO2 rocznie, a dodatkowo w upalnie dni obniżyć temperaturę pod dachem wiaty o 3-5 °C.

Rozchodniki wykorzystane do pokrycia dachu są bardzo wytrzymałe na warunki atmosferyczne. Materiał oraz rośliny nie wymagają ciągłej opieki – dobrze znoszą małe ilości opadów i duże nasłonecznienie.

Czytaj także: Lublin. Wandaloodporny przystanek stanął na Felinie. Sam produkuje prąd

Zielony przystanek przy al. Kraśnickiej (Nałęczowska 01) | fot. MPK Lublin

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.