To nie koniec niespokojnej pogody. Wydano kolejne ostrzeżenie pogodowe dla woj. lubelskiego

Wał rotorowy
Wał rotorowy | fot. czytelniczka Anna

Synoptycy ostrzegają, że to jednak nie koniec burz na dziś. Do czwartkowego poranka obowiązuje pierwszy stopień ostrzeżenia przed burzami z gradem na terenie województwa lubelskiego.

To nie koniec burz na dziś 30.06.2021

Dzisiaj czynnikiem inicjującym konwekcję będzie unoszenie powietrza w obszarze płytkiego niżu z ośrodkiem przemieszczającym się znad Wielkopolski nad zachodnie Pomorze oraz w strefie związanej z nim linii zbieżności przesuwającej się z centrum na północ kraju. Jednocześnie konwekcję będzie wspomagać górna zatoka niżowa, związana z górnym niżem znad Niemiec, przemieszczająca się z południa ku północy.

Po południu nad południowo-zachodnią Polskę nasunie się pofalowany front chłodny. W napływającej z południa niestabilnej, ciepłej i wilgotnej masie powietrza, w wyniku dziennego nagrzewania, w godzinach południowy nastąpi wzmożenie konwekcji. Komórki burzowe będą organizować się w mezoskalowy system konwekcyjny wzdłuż przemieszczającej się na północ linii zbieżności, za którą rozbudują się pojedyncze komórki burzowe, które następnie będą łączyć się w struktury wielokomórkowe.

Duże zasoby wilgoci dają podstawę do prognozowania opadów, w strefie linii zbieżności i na południowym wschodzie kraju o wysokości do 30 mm, lokalnie do 50 mm. Wyraźny, południowo-zachodni przepływ i ścinanie w warstwie 0-6km osiągające wartość 15 m/s, nakładające się na umiarkowaną, a na południowym wschodzie i wschodzie kraju na silną niestabilność (lokalnie do 3500 J/kg) stwarzają warunki do rozwoju burz, w których porywy wiatru mogą osiągać do 80 km/h, punktowo na południowym wschodzie i wschodzie kraju do 100 km/h.

Skręcający w prawo, wraz ze wznoszeniem się, pionowy profil wiatru sugerują możliwość powstania miejscami superkomórek, punktowo możliwe będą również opady gradu do 4 -5 cm średnicy oraz punktowo trąby powietrzne (obszar oznaczony na pomarańczowo).

Gdzie jest burza? Lubelskie 30.06.2021

IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla województwa lubelskiego. Ostrzeżenie meteorologiczne obowiązuje do czwartku (1.07) do godz. 6 rano. Uwaga! Istnieje możliwość podniesienia stopnia ostrzeżenia.

„Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h. Miejscami grad” – czytamy w komunikacie IMGW.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.