To nie koniec burz! IMGW wydało ostrzeżenie trzeciego stopnia dla części woj. lubelskiego

burza błyskawica wyładowanie pogoda
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

IMGW informuje, że to nie koniec niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych. Dla części województwa lubelskiego wydano trzeci stopień ostrzeżenia przed burzami z gradem.

To może być niebezpieczna noc

To nie koniec niespokojnej pogody. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie trzeciego stopnia przed burzami z gradem dla powiatów: Lublin, lubelski, kraśnicki, opolski, biłgorajski, janowski, świdnicki, krasnostawski, rycki, łukowski, Zamość i zamojski.

„Obserwowane i prognozowane są burze, którym towarzyszą nawalne opady deszczu, a ich suma może wynieść do 100 mm. Porywy wiatru do 100 km/h. Duży grad” – mówi Ilona Bazyluk z Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych.

Ostrzeżenie trzeciego stopnia przed burzami obowiązuje do czwartku 24 czerwca do godz. 2 w nocy. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk wynosi 80 proc.

Natomiast drugi stopień ostrzeżenia przed burzami z gradem obowiązuje w pozostałych powiatach województwa lubelskiego: puławski, tomaszowski, hrubieszowski, Chełm, chełmski, łęczyński, włodawski, lubartowski, radzyński, parczewski i bialski.

„Prognozowane są burze, którym będą towarzyszyć opady deszczu od 40 mm do 50 mm, lokalnie w przypadku kumulacji opadów do 60 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Miejscami grad” – mówi Bazyluk z IMGW.

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami obowiązuje do czwartku 24 czerwca do godz. 2 w nocy. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk wynosi 80 proc.

Radar burz środa 23.06 online na żywo

Alert RCB w województwie lubelskim – 23.06.2021

Mieszkańcy województwa lubelskiego otrzymali w środę (23.06) po południu wiadomość SMS od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (Alert RCB). W ciągu dnia i w nocy na tym obszarze prognozowane są burze z gradem.

Mieszkańcy województwa lubelskiego otrzymali w środę (23.06) wiadomości SMS od Alert RCB o treści: „Uwaga! Dziś gwałtowne burze, grad, silny wiatr i ulewny deszcz. Możliwe podtopienia i przerwy w dostawie prądu. Zostań w domu, jeśli możesz” – czytamy w wiadomości.

Alert RCB to komunikat SMS, którego autorem jest Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Taka wiadomość SMS ma informować mieszkańców danego województwa o zbliżającym się zagrożeniu pogodowym (burze, niebezpieczne zjawiska meteorologiczne itd.).

Aby korzystać z alertu nie trzeba instalować żadnych dodatkowych aplikacji. Nie trzeba się także nigdzie zapisywać ani rejestrować. Otrzyma go każdy, kto znajduje się w zasięgu zagrożenia, bez względu na to, z usług którego operatora korzysta.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.