To koniec bezpłatnej komunikacji miejskiej dla obywateli Ukrainy? „Trwają analizy prawne”

Trolejbus MPK Lublin na linii 151
Trolejbus MPK Lublin na linii 151 | fot. Dominik Wąsik

W porządku obrad najbliższej sesji rady miasta zabrakło projektu uchwały przedłużającego możliwość nieodpłatnego podróżowania komunikacją miejską po Lublinie dla obywateli Ukrainy.

Komunikacja miejska dla uchodźców z Ukrainy

Jak już dzisiaj informowaliśmy, na najbliższej sesji radni podejmą decyzję o przedłużeniu zwolnienia obywateli Ukrainy z opłat za parkowanie pojazdów w strefie płatnego parkowania. Link: Rada miasta zagłosuje nad zwolnieniem uchodźców z opłat za parkowanie na kolejny miesiąc

W porządku obrad zabrakło jednak projektu uchwały przedłużającego możliwość nieodpłatnego podróżowania komunikacją miejską dla uchodźców z Ukrainy. Obecna uchwała dająca taka możliwość obowiązuje do 30 kwietnia. Czy to oznacza, że Lublin rezygnuje z tego rozwiązania?

„Zakładamy utrzymanie bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uchodźców z Ukrainy, jednak rozważamy możliwość zmiany sposobu finansowania tego zadania i sięgnięcie po środki pochodzące ze źródeł zewnętrznych. Aktualnie trwają analizy prawne takiego rozwiązania” – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

12 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
 1. Nareszcie.

  Jeśli za free to dla wszytskich. Równouprawnienie się to nazywa!

 2. Powinni płacić, jak my i tak mają sporo ulg, popieram ich walkę ale bez przesady

 3. A z czego mają płacić jak większość z nich nie pracuje. Zwolnij się z pracy i płać. Wszystko da się zrobić powinni mieć dokument czy mają pracę czy nie jak mają to powinni. I tyle w temacie. A co do 500+ powinni dostawać po uzyskaniu obywatelstwa lub kiedy będą
  członkami Unii. Mieszkanie i wyżywienie tak ale nie na socjal na który nas nie stać zwłaszcza że mnóstwo Polaków nie jest w stanie opłacić czynszu za mieszkanie.

 4. A ja myślałem że jeszcze wprowadzą możliwiść jazdy buspasami dla aut z ukrainy.

 5. Mogliby przestać rozdawać nasze pieniądze! Bo idą co raz cięższe czasy…. A jak za darmo przejazd komunikacja miejska i parkowanie, to dla wszystkich.

 6. Nie no ok,jak rozumiem że ich tragedią spotkała i tak z ludzkiego serducha pomóc im się powinno,ale pomoc a nie dawać cały czas. Mieszkańcy za komunikację musza płacić tak samo za strefę płatnego parkowania a inni za darmo mają. Nie to bym negował pomoc bo jak powiedziałem,tragedia wielką i h spotkała ale pomoc powinna trwać miesiąc dwa- jeżeli idzie o zniesienie opłat by mogli się odnaleźć ale nie cały czas….

 7. Starczy już,
  mieszkancy musza płacić to inni również chyba ze darmowa komunikacja obejmie wszystkich

 8. Dożyliśmy czasów że obcokrajowiec ma lepiej w obcym kraju niż Polak u siebie… Uważam że już i tak dostali ogrom pomocy… Dobra luksusowe jakim jest podróżowanie samochodem a co za tym idzie darmowe parkowanie to już za dużo. Sama będąc Polka, pracującą i i płacącą podatki, nie pobierająca żadnych 500 plus(bo nie mam dzieci to jestem gorszy sort człowieka) przy obecnej cenie za paliwo zmuszona bylam przerzucić się na MPK bo taniej ale dla Nas już nie za darmo niestety…

 9. Dokladnie koniec z darmowymi przejazdami i.parkowaniem.My Polacy ciężko pracujemy a Ukraińców co mają wszystko za darmo przedszkola żłobki 500 plus dostają.Oczywiscue są biedniejsi ale i bogatsi.Niech zobaczą urzędnicy jakimi autami Ukraincy jeżdżą takimi furami ze az oczy z orbit wychodzą ja widzę jak parkują na parkingach swoje fury.A te Ukrainki jakie wymalowane tipsy na paznokciach i to dziewczyny mlode i co i oni mają się źle u bas w Polsce nie.Ja co miesiąc.musze kupowac bilet miesięczny zeby dojeżdżać do pracy a oni mają za darmo i jeszcze im zle.

 10. Eh… Jak widzę takie komentarze jak ten od domka czy Borisa to krew mnie zalewa. Szanowne Karyny. To, że Ci ludzie znaleźli się u nas to nic innego jak chęć ocalenia swojego życia, czy życia swoich dzieci. Czy z tego powodu, że autobus zamiast wozić powietrze wozi więcej pasażerów ubyło Wam z kieszeni? A może uważacie, że #$%^& że stracili cały dobytek, dom, często rodzinę ale mogą jeździć za darmo komunikacją miejską?! To, że jest drogo to nie wina wojny na Ukrainie (a przynajmniej jeszcze nie w tym momencie). To efekt Waszych „+” 500+, 300+, 100+ do dekodera 250+ do nowego TV. Same z tego korzystacie i napędzacie ogromną inflację. Idąc przez moje miasto często widzę tzw „madki” ciągnące swoje 2000+ w formie zaniedbanych, brudnych i niezaopiekowanych dzieciaków na szelkach niczym psa na smyczy, ale Karyna ma pazury takie, że mogła by liście po zimie grabić w Saskim, a za tym karawanem ciągnie się zapijaczony Sebix. Wypominacie jednym, a same z tego korzystacie. Zastanówcie się 3 razy zanim coś powiecie bo słoma Wam z butów wystaje. Piszecie „Dobra luksusowe jakim jest podróżowanie samochodem: to za dużo. Wg GUS w 2021 roku w Lublinie mieszkało ok 330 tyś osób (tych oficjalnie zameldowanych) a aut zarejestrowanych było 290 tyś. Strasznie bogate to Nasze miasto gdzie 5/6 mieszkańców opływa w dobra luksusowe. Coś Wam drogie Karyny poprzestawiało się w głowach. Bardzo smutną konkluzją zakończę swoją wypowiedź: I tak po kilkudziesięciu dniach kończy się w Lublinie solidarność z narodem Ukraińskim. Na szczęście drogie Karyny jesteście w mniejszości.

 11. Wszystko za darmo emeryci, Ukraińcy choć część mieszka i tak od wielu lat w Polsce, pracuje i studiuje oczywiście za darmo bo jak inaczej. A kierowca niech wyrabia za najniższą krajową bo nie ma pieniędzy a kontrolerzy strajkują mając po 40 tys. co miesiąc. To jest chory kraj i chore miasto.