Testy francuskiego śmigłowca EC725 Caracal w polskiej armii

EC 725 Caracal

Zakończono testy francuskiego śmigłowca EC725 Caracal, które w ramach przetargu ma zamiar zakupić polska armia. Maszyna testowana była przez kilkanaście dni w bazie wojskowej w Powidzu. W tym czasie eksperci sprawdzili wszystkie parametry i osiągi śmigłowca. Komisja oceniła, że wszystko, co producent zgłosił w ofercie przetargowej, jest zgodne z rzeczywistością.

Procedura miała na celu zweryfikowanie parametrów wskazanych w postępowaniu jako krytyczne, m.in.: osiągów, wyposażenia pokładowego, konstrukcji śmigłowca, norm lotniczych. Testy obejmowały zarówno loty śmigłowca, sprawdzanie naziemne, jak i analizę dokumentacji maszyny. Wyniki tych porównań miały wskazać, czy śmigłowiec spełnia oczekiwania sił zbrojnych.

W skład grupy weryfikującej wchodzili eksperci z różnych dziedzin – od operacyjnego użycia śmigłowców po aspekty techniczne. Reprezentują oni m.in. Sztab Generalny Wojska Polskiego, dowództwo generalne, inspektoraty uzbrojenia i wsparcia. Prace grupy były nadzorowane przez SKW, ŻW i Biuro ds. Procedur Antykorupcyjnych MON.

Teraz natomiast rozpocznie się kolejny etap, czyli podpisanie umowy i ewentualne negocjacje offsetu.

Podpisanie umowy wartej ok. 13 mld zł jest planowane na jesień. Dostawy mają się zacząć w roku 2017.

 Fot. Wikipedia.pl.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.