Tak wygląda postęp prac przy budowie mostu na ul. Żeglarskiej. Miasto zapewnia, że termin nie jest zagrożony

Budowa mostu na ul. Żeglarskiej
Budowa mostu na ul. Żeglarskiej | fot. Miasto Lublin

Z końcem listopada powinny zakończyć się prace związane z budową nowego mostu w ciągu ul. Żeglarskiej. Miasto zapewnia, że pomimo niewielkiego opóźnienia, termin zakończenia prac nie jest zagrożony.

Sprawdzamy postęp prac na ul. Żeglarskiej

Do końca sierpnia wykonano odhumusowanie terenu, wycinkę drzew i krzewów, rozbiórkę starego mostu, przewiert i poprowadzenie kabli energetycznych pod rzeką. Dla stabilizacji gruntu pod przyczółek od strony ul. Janowskiej wykonano 53 szt. pali betonowych, zmontowano zbrojenie i zakończono wylewanie płyty fundamentowej. Wykonano też zbrojenie podpory pod przyczółek od strony ul. Janowskiej i ul. Nałkowskich.

Zakres prac obejmuje również budowę ścieżki rowerowej i chodnika oraz regulację koryta rzeki. Przebudowie ulegnie również odcinek ul. Żeglarskiej od nowo powstałego węzła do skrzyżowania z ul. Nałkowskich. Poza branżą mostową wykonano już kanalizację deszczową od strony ul. Janowskiej, a trakcie budowy jest kanalizacja deszczowa wraz z przykanalikami od strony ul. Nałkowskich w kierunku ul. Zemborzyckiej, ułożono kable energetyczne do oświetlenia ulicznego ul. Żeglarskiej.

„Realizacja części podziemnej mostu przebiega zgodnie z harmonogramem z niewielkimi przesunięciami. Trwa również budowa przyczółków i tymczasowych podpór do montażu konstrukcji stalowych pomostu, istniejące niezburzone podpory zostaną wykorzystane przy montażu konstrukcji stalowej. Roboty elektryczne, sanitarne, telekomunikacyjne są zaawansowane bardziej, niż wskazuje harmonogram” – mówi Monika Głazik z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Kiedy ruszy budowa konstrukcji stalowej mostu?

„Termin rozpoczęcia prac nad budową stalowego pomostu zależał od dostaw stali mostowej dla Wytwórni Konstrukcji Stalowych, czyli producenta konstrukcji. W ostatnim czasie otrzymywaliśmy sygnały od wytwórni o trudnościach z dostępnością stali mostowej związanych z konfliktem zbrojnym w Ukrainie, niezbędnej do realizacji pomostu i pylonu. Obecnie posiadamy już informacje, że w drugiej połowie sierpnia rozpoczęły się dostawy stali, co pozwoliło na rozpoczęcie spawania konstrukcji. Produkcja pomostu potrwa około 3 tygodni” – informuje Głazik.

Koszt zadania wynosi ponad 36,6 mln zł, a termin jego zakończenia upływa 29 listopada.

O nowym moście

Nowy most na Żeglarskiej będzie większy od obecnego. Jego długość wyniesie 50 m i szerokość 19 m. Będzie to obiekt jednoprzęsłowy ze wzmocnieniem w formie podwieszenia. Połączenie obiektu z nasypem drogowym zaprojektowano za pomocą przyczółków żelbetowych. Wszystkie elementy wyposażenia z betonu będą wykonane w kolorystyce materiału naturalnego, deski gzymsowe zaprojektowano w kolorze zielonym, a balustrady na obiekcie jako szare.

Most w ciągu ul. Żeglarskiej to jeden ze 115 obiektów mostowych znajdujących się na terenie miasta.

Budowa mostu na ul. Żeglarskiej
Budowa mostu na ul. Żeglarskiej | fot. Miasto Lublin
Budowa mostu na ul. Żeglarskiej
Budowa mostu na ul. Żeglarskiej | fot. Miasto Lublin

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. A ja mówię,że nie ma szans na wyrobienie się. Na tym etapie termin daje bliżej grudnia o ile pogoda pozwoli.