Tajemnice w murach Lublina. Nieszablonowe odkrywanie miasta

view of the city 994219 1920 e1474980216463

Można powiedzieć, że historia wyryta w ścianach budynków, to jedna wielka łamigłówka. Zagadka, której rozwiązanie zaspokoi ciekawość, przyniesie wiedzę, wciągając w opowieść zapisaną przez przeszłość. „Zagadkowy Lublin” to właśnie zagadka w formie gry miejskiej. Każdy może spróbować ją rozwiązać.

Organizowaną akcję można porównać do filmu, na podstawie powieści Dana Browna „Kod da Vinci”. Tam zagadka była zaklęta w sztukę, architekturę i dzieje pewnych osób. Lublin ma swój odpowiednik „Kodu da Vinci”. Sami możemy stać się bohaterami przygody, wypełniając pewne zadania. Dzięki zabawie możemy się czegoś nauczyć, bądź zarazić historią najmłodszych.

„Zagadkowy Lublin. Niezwykłe zwiedzanie miasta”

Inicjatywa, z którą wychodzi miasto zachęca turystów jak i mieszkańców do aktywnego zwiedzania miasta. Zwiedzając Lublin turysta jest zmuszony do interakcji z przestrzenią miejską. Przez swoistą praktykę poznaje miasto samodzielnie. Może decydować sam o następnym kroku, niekoniecznie według planu ułożonego przez przewodnika. Wypełnienie zadania przynosi większą satysfakcję niż dostosowywanie się do wcześniej ułożonego planu.

Wierszowana gra

„Quest” – tak nazywa się wierszowana edukacyjna gra, w której każdy może wziąć udział. Uczestnik gry, ma za zadanie odnaleźć odpowiedzi, które następnie musi wpisać do karty zadań. Turysta, poruszając się nieoznakowaną trasą szuka rozwiązania, a wszystko po to, aby odgadnąć hasło, znaleźć skarb i odebrać nagrodę. Ulotkę można pobrać z kilku źródeł, między innymi z naszej strony. Na końcu artykułu znajdzie się spis pozycji do pobrania.

„Skarb w sercu miasta” i „Lublin ze smakiem”

Pierwszy z „questów”, czyli pierwsza z wierszowanych gier jakie zostały przygotowane, obejmuje Bazylikę i Klasztor Dominikanów. Idąc zgodnie ze wskazówkami turysta ma za zadanie odkryć historię jak i dziedzictwo zwiedzanego miejsca.

Lublin ze smakiem to kolejna propozycja. Szczególnie polecana tym, którzy pierwszy raz odwiedzają miasto. To zadanie poprowadzi wszystkich szlakiem lubelskich smaków i smaczków historycznych. Wyruszając trasą, opisaną w zadaniu, zwiedzający prowadzeni będą po obszarze Starego Miasta. Gra dedykowana dla osób w każdym wieku.

Gra z miastem

Następną propozycją i zarazem wyzwaniem są gry fabularne na określonym obrębie miejskim. Pierwsza z zabaw nosi nazwę „Literaci Lublina”, natomiast druga „Spacer ulicą Szeroką”. Za osiągnięciem sukcesu mają odpowiadać: szybkość pozyskiwania wiedzy przez gracza i tempo rozwiązywania zagadek.

Aby wziąć udział w pierwszej z gier, czyli „Literaci Lublina”, gracz zmuszony będzie pobrać mapkę i podążać jej śladem. Osobą, którą inspirowali się twórcy gry był Józef Czechowicz – lubelski poeta awangardowy. Uczestniczy spotkają również literatów z przed wieków, jak i tych całkiem współczesnych. Ponoć gra jest dość trudna, ale i ciekawa. Ocenę pozostawiamy graczom.

W drugiej grze, czyli „Spacer ulicą Szeroką” turyści czy gracze będą musieli pomóc sobie, używając wyobraźni. Uczestnicy poznawać będą nieistniejącą już dzielnicę żydowską. Do wzięcia udziału w rozrywce potrzebny będzie graczom jakikolwiek nośnik danych, na którym istnieje możliwość odtworzenia plików dźwiękowych w formacie mp3. Pliki dźwiękowe pobieramy na nośnik, bądź odtwarzamy online na YouTube. Więcej można dowiedzieć się już z samych nagrań. Poziom trudności tej gry oceniany jest jako łatwy.

Pliki do pobrania:

Skarb w sercu miasta„:

  • Quest po Bazylice i klasztorze – Karta wyprawy

Lublin ze smakiem„:

  • lublin_ze_smakiem str. 1
  • Lublin ze smakiem str. 2

Gra z miastem:

  • Literaci Lublina” 
  • Spacer ulicą szeroką
(fot. archiwum)

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.