Ta informacja nie spodoba się mieszkańcom i kierowcom. Budowa mostu przedłuży się o kolejne miesiące

Postęp prac na budowie mostu na ul. Żeglarskiej - stan na 6 października
Postęp prac na budowie mostu na ul. Żeglarskiej - stan na 6 października | fot. Dominik Wąsik

Budowa mostu na ul. Żeglarskiej przeciągnie się o kolejne miesiące. Mieszkańcy dzielnic Zemborzyce i Wrotków oraz kierowcy będą musieli korzystać z objazdów do wiosny przyszłego roku. Miasto kompletuje dokumenty w zakresie zmiany terminu zakończenia inwestycji.

Kolejny poślizg na budowie mostu na Żeglarskiej

Pod koniec października informowaliśmy, że wykonawca budowy mostu na ul. Żeglarskiej zwrócił się do miasta o zmianę terminu zakończenia realizacji inwestycji. Przypomnijmy, że pierwotny termin końca budowy mostu mija 29 listopada. Wykonawca chce przedłużenia tego terminu do końca stycznia 2023 r. Czytaj więcej: Przedłuży się budowa mostu na ul. Żeglarskiej. Wykonawca prosi o dodatkowy czas

„Zmiana terminu wynika z trudności w pozyskaniu surowców i materiałów niezbędnych do wykonania obiektu mostowego, co jest efektem trwających działań wojennych w Ukrainie. Chodzi przede wszystkim o znaczące opóźnienia w dostawach materiału wsadowego do produkcji stali konstrukcyjnej, będącej podstawowym elementem budowanego obiektu” – przekonuje Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Zima opóźni budowę o kolejne miesiące

Dziś się dowiedzieliśmy, że wnioskowany przez wykonawcę termin jest już nieaktualny, bo ostateczny termin zakończenia inwestycji został wyznaczony na wiosnę 2023 r. Ratusz twierdzi, że wytworzenie i montaż konstrukcji stalowej mostu ma istotny wpływ na realizację robót drogowych i transportowych na moście i w jego rejonie, m.in. robót związanych z nawierzchniami asfaltowymi.

„Realizacja tych prac nie będzie technologicznie możliwa ze względu na warunki pogodowe panujące w okresie zimowym. W związku z tym musi nastąpić ich przesunięcie w harmonogramie, z terminem realizacji w okresie wiosennym. Zakończenie robót zaplanowano na koniec kwietnia 2023 roku, zaś rozliczenie projektu powinno nastąpić do 30 czerwca 2023 r.” – mówi Justyna Góźdź.

Marszałek dał zielone światło na opóźnienie

Pierwotnego terminu nie uda się dotrzymać, a sam ratusz nie mógł podjąć decyzji o wyznaczeniu nowego. Inwestycja jest współfinansowana z unijnych pieniędzy, którymi zarządza Urząd Marszałkowski. Warunkiem otrzymania dotacji był fakt, że most powinien być dopuszczony do użytkowania przed końcem tego roku.

„Aktualnie przygotowujemy komplet dokumentów do złożenia w Urzędzie Marszałkowskim, które są niezbędne do podpisania aneksu do umowy o dofinansowanie projektu w zakresie zmiany terminu zakończenia przebudowy mostu” – informuje Góźdź.

Jednym z wymaganych dokumentów jest Wieloletnia Prognoza Finansowa potwierdzająca, że Beneficjent posiada środki na kontynuację zadania w roku 2023. Autopoprawkę przyjęto na dzisiejszej sesji Rady Miasta.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Mieli wyrobić się w czasie , teraz zwalają na pogodę … Nie było tak od razu mówić że nie ma realnej szansy na wyrobienie się w terminie.. ???