Ważny temat? Prześlij newsa!

Szykują akcję szczepienia lisów przeciw wściekliźnie w województwie lubelskim. Co warto wiedzieć?

Spotted Lublin

We wrześniu na terenie województwa lubelskiego odbędzie się jesienna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. W akcji ma być zaangażowanych kilkanaście samolotów. Jesienna akcja szczepienia lisów w województwie lubelskim Jesienna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie odbędzie się w dniach 13-15 września 2024 roku na terenie całego województwa lubelskiego. Szczepionka, w formie brązowo-zielonych pakietów, będzie rozrzucana z […]

lis w lesie

Lis w lesie | fot. Adobe Stock

We wrześniu na terenie województwa lubelskiego odbędzie się jesienna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. W akcji ma być zaangażowanych kilkanaście samolotów.

Jesienna akcja szczepienia lisów w województwie lubelskim

Jesienna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie odbędzie się w dniach 13-15 września 2024 roku na terenie całego województwa lubelskiego. Szczepionka, w formie brązowo-zielonych pakietów, będzie rozrzucana z samolotów na pola, łąki i lasy, a także wykładana ręcznie przez pracowników Inspekcji Weterynaryjnej.

Celem akcji jest eliminacja wścieklizny wśród lisów wolno żyjących w województwie lubelskim, co z kolei pozwoli na zmniejszenie ryzyka zakażenia ludzi i zwierząt. Wścieklizna to śmiertelna choroba zakaźna, która dotyka głównie ssaki mięsożerne.

Głównym źródłem zakażenia są chore zwierzęta, które wydzielają zarazki w ślinie. Zarówno zwierzęta, jak i ludzie, mogą zostać zakażeni głównie przez pogryzienie przez chorego osobnika. Zakażenie może również nastąpić przez kontakt ze śliną, gdy zarazek dostanie się do rany lub nawet niewielkiego skaleczenia.

Zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych, wścieklizna podlega obowiązkowej kontroli. Psy powyżej trzeciego miesiąca życia oraz lisy wolno żyjące muszą być objęte ochronnym szczepieniem przeciwko tej chorobie.

Płynna szczepionka jest umieszczona w przynęcie o intensywnym zapachu, która ma postać trzycentymetrowej kostki. Należy unikać dotykania szczepionki, a w razie kontaktu, natychmiast umyć wodą z mydłem wszystkie części ciała, które miały z nią styczność. W przypadku dostania się szczepionki do ust, nosa lub oczu, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

Najnowsze opinie:

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check