Szybciej z Lublina do Warszawy. Unijne pieniądze na modernizację "siódemki"

lublin warszawa intercity pkp pesadart
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na unijne dofinansowanie modernizacji trasy Lublin – Warszawa. Inwestycja wyceniona na 4,3 mld złotych.

– Modernizacja linii kolejowej nr 7 na odcinku Otwock – Lublin to kluczowa inwestycja realizowana na terenie województw mazowieckiego i lubelskiego.- mówi Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych.

W ramach prac PLK zmodernizuje 150 km linii kolejowej w tym dobuduje drugi tor na odcinku Otwock-Pilawa, sieć trakcyjną, urządzenia sterowania ruchem kolejowym oraz wymieni rozjazdy, dzięki czemu wzrośnie szybkość, standard i bezpieczeństwo podróży.

Dzięki modernizacji trasy kolejowej nr 7 pociągi będą mogły po niej mknąć z prędkością 160 km na godzinę. To sprawi, że podróż z Lublina do stolicy skróci się do 1,5 godziny. Dziś taka podróż trwa ok. 2 godzin i 15 minut.

Wszystkie przystanki i stacje na modernizowanym odcinku wyposażone będą w wiaty, ławki, nowe oświetlenie i system informacji pasażerskiej oraz zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i podróżnych z ciężkim bagażem. W Lublinie powstanie dodatkowy przystanek „Lublin Zachód”.

Poprawa bezpieczeństwa

Dla zapewnienia bezpieczeństwa i usprawnienia ruchu powstaną 2 nowe wiadukty kolejowe oraz 12 przejść dla pieszych pod torami. Modernizacja i budowa nowych przepustów pod torami pozwoli na bezpieczną migrację dzikich zwierząt. Pozostałe istniejące obiekty inżynieryjne także zostaną wyremontowane.

Nowoczesne urządzenia sterowania ruchem kolejowym i rozjazdy zapewnią płynny przejazd pociągów. Zmiany odczują także kierowcy, gdyż poprawi się stan przejazdów kolejowo-drogowych.

Pracami remontowymi zostanie objęty również ponad 50-kilometrowy odcinek linii objazdowej nr 30 na trasie Łuków – Parczew. W ramach projektu zostanie także przygotowana dokumentacja projektowa dla odcinka Warszawa Wschodnia – Otwock.

Całkowity koszt inwestycji to ponad 4 256 319 918,55 złotych. Dofinansowanie unijne ma wynieść 2 920 568 210,00 zł. Realizacja robót na odcinku Otwock – Lublin zaplanowana jest na lata 2017 – 2020.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.