Szwedzka Gwardia Krajowa Hemvarnet odwiedziła 2 Lubelską Brygadę OT

Wspólne szkolenie formacji
Szwedzi i Lubelska 2LBOT w akcji

Zakończyła się dwudniowa wizyta delegacji Szwedzkiej Gwardii Krajowej Hemvarnet na zaproszenie dowódcy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Celem wizyty była wymiana doświadczeń oraz zapoznanie szwedzkich partnerów z zadaniami żołnierzy WOT w ramach operacji zabezpieczania wschodniej granicy kraju.

Wymiana doświadczeń i współpraca

Pierwszego dnia delegacja odwiedziła siedzibę 2 LBOT, gdzie omówiono współpracę obu formacji oraz nakreślono plany na przyszłość. Goście mieli okazję zobaczyć sprzęt i wyposażenie Terytorialsów, takie jak BSP FlyEye, Kontenerową Elektrownię Polową KEP-900, maszt oświetleniowy, łodzie desantowe, pojazdy sanitarne oraz bazę namiotową. Odbył się również pokaz symulacji ewakuacji rannego i udzielania pierwszej pomocy w Centrum Symulacji Medycznej w Lublinie.

Wspólne zadania wojskowe
Wspólne szkolenie 2LBOT i Szwedzkiej formacji
2LBOT
Szkolenie 2LBOT i Szwedzkiej delegacji
Wspólne manewry
Szwedzi w odwiedzinach w 2LBOT

Drugiego dnia delegacja udała się do Kodnia na spotkanie z żołnierzami pełniącymi służbę na granicy.

Historia i misja Hemvarnet

Hemvarnet, czyli Szwedzka Gwardia Krajowa, powstała w 1940 roku i pełni funkcję wyspecjalizowanego elementu rezerwy mobilizacyjnej wojsk operacyjnych. W czasie pokoju pomaga w akcjach poszukiwawczych i ratowniczych oraz w sytuacjach nadzwyczajnych. W czasie wojny jej głównym zadaniem jest ochrona i obrona infrastruktury oraz obiektów istotnych dla obronności państwa.

Odprawa 2LBOT
Siedziba 2LBOT

Jakie są Twoje przemyślenia na temat współpracy międzynarodowej wojsk obrony terytorialnej? Podziel się w komentarzach!

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.