Szpital w Lublinie zakupi pierwszego w regionie robota da Vinci. Kiedy operacje pierwszych pacjentów?

Robot chirurgiczny da Vinci
Robot chirurgiczny da Vinci

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie wkrótce dołączy do grona placówek dysponujących światowej klasy systemem robotycznym „Da Vinci”.

Robot chirurgiczny da Vinci w Lublinie

Robot da Vinci został zaprojektowany w celu ułatwienia wykonywania skomplikowanych zabiegów chirurgicznych metodą małoinwazyjną, z bardzo dużą precyzją, wielokrotnie przewyższającą możliwości wcześniejszych rozwiązań. Znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach chirurgii, zwłaszcza w zabiegach ginekologicznych, urologicznych, kardiologicznych i laryngologicznych. Szczególnie istotne jest używanie robota w operacyjnych procedurach dotyczących leczenia płuc, prostaty, trzonu macicy i okrężnicy. Obecnie w asyście robotów przeprowadza się ok. 170 typów zabiegów chirurgicznych.

Systemy robotyczne używane są z powodzeniem w szpitalach na całym świecie, w Polsce dopiero od niedawna, ze względu na ograniczenia w dostępie do technologii i wysoką cenę. Do tej pory w województwie lubelskim żaden szpital nie dysponował takim urządzeniem, choć od czasu do czasu, w placówkach odbywały się prezentacje i szkolenia z udziałem tego wysokospecjalistycznego urządzenia. Wkrótce do grona tego dołączy Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

Szpital przy al. Kraśnickiej ogłosił już przetarg na zakup systemu chirurgii robotycznej. Przewiduje się, że urządzenie trafi do placówki już w pierwszym kwartale 2022 roku. W pierwszym półroczu 2022 roku planowane są szkolenia i certyfikacja trzech pierwszych zespołów chirurgicznych. To pozwoli na wykonanie 30-50 zabiegów. Do końca roku proces szkolenia obejmie kolejnych chirurgów, asystentów chirurgicznych, instrumentariuszek i anestozjologów: lekarzy i pielęgniarek. A co za tym idzie wykonanie w szpitalu kolejnych 30-50 zabiegów.

Szpital wojewódzki otrzymał dotację w wysokości 15 mln zł na zakup robota chirurgicznego da Vinci od Samorządu Województwa Lubelskiego.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.