Szkodliwy smog w Lublinie — miasto walczy z zanieczyszczeniem na różne sposoby. 1 mln zł na wymianę źródła ciepła w 2023r

Indeks jakości Powietrza Lublin
Indeks jakości powietrza z ostatnich 24h | źródło https://powietrze.gios.gov.pl

Miasto Lublin nadal aktywnie walczy ze smogiem, podejmując różnorodne inicjatywy na rzecz poprawy powietrza. Priorytetem jest wprowadzenie programów wsparcia dla zmiany źródeł ciepła na paliwa stałe oraz edukacja ekologiczna mieszkańców, uświadamiająca szkodliwość smogu.

Mnóstwo inicjatyw i dotacje w walce ze smogiem w Lublinie

– Jak co roku, realizujemy liczne przedsięwzięcia na rzecz walki ze smogiem w naszym mieście. Wśród nich ważne miejsce zajmują działania edukacyjne skierowane do mieszkanek i mieszkańców Lublina, które mają na celu zwiększenie świadomości ekologicznej i zachęcenie do włączania się w dbanie o czystość powietrza, którym wspólnie oddychamy. Każdy z nas może się do tego przyczynić, między innymi wymieniając stary piec na bezpieczne dla środowiska źródło ogrzewania, dbając o zieleń czy wybierając ekologiczne środki transportu – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Tabliczka NO SMOG
Tabliczki NO SMOG na miejskich budynkach w Lublinie | fot. Urząd Miasta Lublin

Ekopatrol na straży czystego powietrza w mieście

Straż Miejska Lublina, za pośrednictwem EkoPatrolu, monitoruje miasto, kontrolując m.in. spalanie niedozwolonych substancji w piecach oraz odpadów na otwartej przestrzeni.

Statystyki skuteczności ich działań

W 2023 roku przeprowadzono 952 inspekcje, skutkując 45 mandatami karnymi o wartości przekraczającej 9 tys. zł. Planuje się także rozpoczęcie kontroli w ramach Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, opierając się na szkoleniach Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

Miasto stawia przede wszystkim na edukację, zamiast kar. Organizuje szkolenia poprawnej techniki palenia w piecach i dostępności programów dotacyjnych. Dodatkowo, EkoPatrol wykorzystuje drona do monitorowania i analizy zanieczyszczeń powietrza w mieście.

Dron antysmogowy jest już w Straży Miejskiej w Lublinie
Dron antysmogowy jest już w Straży Miejskiej w Lublinie

Lublin ESM 2023 – ekologiczny konkurs filmowy „Rymuję – powietrze ratuję”

Podczas Europejskiej Stolicy Młodzieży w Lublinie 2023 przeprowadzono konkurs filmowy „Rymuję – powietrze ratuję”. Skierowany do mieszkańców — różnych grup wiekowych, zachęcał do tworzenia krótkich filmów na temat ochrony powietrza. Uczestnicy mieli swobodę w formie prezentacji, mogąc wykorzystać wiersze, piosenki czy teksty dotyczące tej tematyki w animacjach, teledyskach, reportażach, filmach fabularnych lub dokumentalnych.

Dodatkowo odbyły się warsztaty dla dzieci i młodzieży z czterech lubelskich szkół, które uczestniczyły w 40 spotkaniach dotyczących ochrony powietrza.

spaliny samochodowe smog
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Radykalne i skuteczne metody walki ze smogiem w Lublinie

Miasto zachęca do wymiany źródła ciepła, które jest głównym sprawcą tzw. niskiej emisji zanieczyszczeń w Lublinie. To wątpliwej jakości, przestarzałe źródło ciepła i paliwo używane do wygenerowania ciepła głównie odpowiada za trujące substancje w naszym otoczeniu,

Dlatego, od 2013 roku, mieszkańcy Lublina mogą korzystać z Programu Ograniczania Niskiej Emisji (PONE), który wspiera wymianę pieców i kotłów na paliwo stałe na bardziej ekologiczne systemy – np. ogrzewanie elektryczne, pompy ciepła, gazowe, olejowe, czy systemy hybrydowe, z wyłączeniem tych opartych na paliwach stałych.

IMG 20170111 083158
Zanieczyszczenie powietrza „smog” w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Jak złożyć wniosek o dotację wymiany pieca w Lublinie w ramach PONE

Aby dołączyć do PONE, należy złożyć wniosek o dotację do Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin, przyjmowanego przez cały rok. Dofinansowanie może wynosić nawet do 50% kosztów. Po złożeniu wniosku zainteresowani powinni poczekać na potwierdzenie, że likwidowane źródło grzewcze jest jedynym dla danej nieruchomości.

W ciągu 10 lat działania programu wypłacono dotacje przekraczające 6,7 mln zł, co pozwoliło na usunięcie około 940 urządzeń. Tylko w 2023 roku miasto przeznaczyło ponad 1 mln zł na wyeliminowanie 88 pieców i kotłów.

komin dym smog
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Aktywny monitoring stanu powietrza w Lublinie

Mieszkańcy Lublina mają dostęp do aktualnych danych o jakości powietrza. Miasto i Główny Inspektorat Ochrony Środowiska współpracują przy automatycznej stacji monitoringu powietrza na ul. Obywatelskiej 13. Wyniki pomiarów są dostępne na stronie Miasta Lublin, GIOŚ oraz aplikacji „Jakość powietrza w Polsce”. Te informacje są regularnie aktualizowane co godzinę, a w sezonie grzewczym dostępne są także na wyświetlaczach przy przystankach komunikacji miejskiej.

Jak oceniacie stan powietrza w naszym mieście? Dajcie znać w komentarzach. Zapewniamy anonimowowść

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.