Szczepionka Biontech/Pfizer i jej skutki uboczne. Co wiadomo do tej pory?

szczepionka szczepienie
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Pierwsze szczepienia przeciwko Covid-19 rozpoczną się w Polsce w niedzielę, 27 grudnia. Jak działa szczepionka? Czy są jakieś skutki uboczne? Najważniejsze pytania i odpowiedzi dotyczące szczepionki Biontech i Pfizer.

Europejska Agencja Leków (EMA) w poniedziałek wydała zgodę na dopuszczenie do obrotu w Unii Europejskiej szczepionki przeciw Covid-19 firm Pfizer i Biontech.

Pierwsze 10 tys. sztuk szczepionek przyjedzie do Polski 26 grudnia wieczorem. Szczepionki trafią do Agencji Rezerw Materiałowych, gdzie zostaną przepakowane i wysłane do 73 szpitali, by 27 grudnia mogły rozpocząć się pierwsze szczepienia.

Już wiadomo, że pierwsza osoba w Polsce będzie zaszczepiona przeciw Covid-19 w szpitalu MSWiA w Warszawie. W pierwszej kolejności zaszczepione będą osoby najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem z racji swoich zawodowych obowiązków. Mowa o grupie „zero”.

Są wśród nich:

 • pracownicy szpitali węzłowych,
 • pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych,
 • pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej,
 • pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki,
 • pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych.

Ważne! Do grupy „zero” zalicza się także personel niemedyczny pracujący w wymienionych podmiotach, czyli administracyjny i pomocniczy – bez względu na formę zatrudnienia (również wolontariusze i stażyści).

Do końca grudnia 2020 r. firmy Biontech/Pfizer dostarczą do Polski 300 tys. sztuk szczepionek. Rząd poinformował, że do końca końca stycznia 2021 r. Polska będzie w posiadaniu 1,5 mln szczepionek, co umożliwi zaszczepienie około 750 tys. pacjentów.

Jak działa szczepionka?

Szczepionka Biontech/Pfizer jest oparta na technologii informacyjnego RNA (mRNA). Pozwala to komórkom wytwarzać nieszkodliwe fragmenty białek wirusowych, które organizm ludzki wykorzystuje do budowania odpowiedzi immunologicznej w celu zapobiegania lub zwalczania kolejnych, naturalnych infekcji. W przypadku późniejszego kontaktu z patogenem układ odpornościowy rozpoznaje białko i może szybko zwalczać wirusa w ukierunkowany sposób.

Jak przebiega szczepienie?

Każdy pacjent otrzymuje dwie dawki szczepionki w odstępie trzech tygodni, z których każda jest wstrzykiwana w ramię, a dokładniej w mięsień naramienny. Zasadniczo można go wstrzyknąć do dowolnego mięśnia, ale obszar na ramieniu jest łatwo dostępny.

Zaletą takiego szczepienia domięśniowego jest to, że substancja czynna pozostaje w mięśniach przez kilka godzin, a organizm ma czas, aby go rozpoznać i zareagować.

Jakie są skutki uboczne?

Zmęczenie, ból głowy i ból w miejscu wstrzyknięcia to jedne z najczęstszych skutków ubocznych szczepienia. Według ekspertów takie skutki uboczne są częste. Według badań 44 820 uczestników – z których około połowa otrzymała szczepionkę Biontech/Pfizer – niektórzy skarżyli się również na gorączkę, dreszcze, biegunkę lub bóle mięśni i kończyn.

Skutki uboczne: Ogólnie działania niepożądane były łagodne do umiarkowanych i ustępowały po krótkim czasie. W porównaniu z wieloma uznanymi szczepionkami, takimi jak szczepionka przeciwko grypie, skutki uboczne występowały stosunkowo częściej. W zasadzie skutki uboczne występowały częściej przy drugiej dawce szczepionki.

Wyjątki: Po szczepieniach sporadycznie występowały „zdarzenia niepożądane”, takie jak obrzęk węzłów chłonnych. Jedna osoba zgłosiła uraz barku, arytmię serca i parestezje w nodze, czyli drętwienie.

Alergie: Niektóre osoby zaszczepione w Wielkiej Brytanii wykazywały cięższe reakcje alergiczne. Z tego powodu władze na razie zakazały szczepień osobom z poważnymi problemami alergicznymi.

Na ilu osobach testowano szczepionkę?

Szczepionka firm Biontech i Pfizer została przebadana w badaniu z udziałem łącznie 44 820 osób od końca lipca do połowy listopada. Około połowie badanych podano dwukrotnie szczepionkę, a drugiej połowie nieskuteczne placebo. Uczestnicy mieli co najmniej 16 lat, około 42 procent z nich było w wieku powyżej 55 lat.

Jakie skutki uboczne doświadczyli wolontariusze?

Ocena badania szczepionki Biontech/Pfizer wskazuje, że może wystąpić przejściowy ból w miejscu szczepienia, ból głowy lub zmęczenie.

 • Ból w miejscu wstrzyknięcia: w zależności od grupy wiekowej i tego, czy była to pierwsza czy druga dawka, 66 do 83 procent badanych zgłosiło taki ból. Pięć do siedmiu procent wykazało zaczerwienienie lub obrzęk w miejscu nakłucia.
 • Zmęczenie (34 do 59 procent)
 • Ból głowy (25 do 52 procent)
 • Dreszcze (od 6 do 35 procent)
 • Biegunka (od 8 do 12 procent)
 • Ból mięśni (14 do 37 procent)
 • Bóle ciała (od 9 do 22 procent)
 • Gorączka: było to szczególnie częste w przypadku drugiej dawki szczepionki (11 procent osób starszych i 16 procent młodszych)

Zgodnie z badaniem działania niepożądane były na ogół łagodne do umiarkowanych i ustępowały po krótkim czasie. Testy wykazały, że osoby w wieku powyżej 50 lat stwierdzały, że szczepionka była bardziej tolerowana i skarżyli się na mniej skutków ubocznych niż osoby młodsze. W zasadzie skutki uboczne występowały częściej przy drugiej dawce szczepionki. 64 osoby, które zostały zaszczepione, zgłosiły obrzęk węzłów chłonnych.

Czy zostaje ślad po szczepionce?

Tak jak w przypadku każdej iniekcji, tak i w tym przypadku, po zaszczepieniu pozostaje niewielki ślad po wkłuciu. Dolegliwości bólowe w miejscu wkłucia są wymieniane wśród działań niepożądanych, które mogą wystąpić po szczepieniu.

Co zrobić w przypadku niepokojących objawów po szczepionce?

W przypadku pojawienia się niepożądanych objawów po szczepieniu, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem poradni, w której było wykonane szczepienie.

Jak długo chroni szczepionka?

Na to pytanie nie można jeszcze odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ badania nie trwały jeszcze wystarczająco długo. Przeciwciała można wykryć między pięć miesięcy a półtora roku.

Jak dobrze chroni szczepionka?

Według badań klinicznych Biontech wskazuje na skuteczność szczepionki w 95 proc. Mniej chorób wystąpiło wśród osób z grupy szczepionej niż wśród osób z grupy kontrolnej. Dopiero za kilka miesięcy okaże się, czy wyżej wymieniona – dla wielu ekspertów zaskakująco wysoka – skuteczność zostanie osiągnięta również przy masowym stosowaniu szczepionki. Liczby odnoszą się do dotychczas przeprowadzonych badań III fazy.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.