Szczepienie lisów na Lubelszczyźnie. Samoloty będą zrzucać szczepionki przeciw wściekliźnie. Pilnuj swojego czworonoga!

Akcja szczepienia lisów w woj. lubelskim - samoloty zrzucają szczepionkę
Akcja szczepienia lisów w woj. lubelskim - samoloty zrzucają szczepionkę | fot. flightradar24.com

W poniedziałek, 11 września rozpoczęło się szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie. Za akcję odpowiada lubelski wojewódzki lekarz weterynarii. Mieszkańcy powinni zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt na spacer.

Jesienna akcja szczepienia lisów w woj. lubelskim

Akcja szczepienia wolno żyjących lisów potrwa od 11 do 13 września. Termin akcji może ulec nieznacznym zmianom, np. w przypadku złej pogody. Działania prowadzone będą na terenie województwa lubelskiego, a za ich koordynację odpowiada lubelski wojewódzki lekarz weterynarii.

Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Zrzuty nie obejmą zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych.

Szczepionki dla lisów umieszczane są we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka, koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym. W środku przynęty znajduje się pojemnik wypełniony płynną szczepionką – po przegryzieniu pojemnika lis wytwarza odporność przeciwko wściekliźnie. Nie wolno ich podnosić ani dotykać, ponieważ lis nie ruszy przynęty z zapachem człowieka.

Co w przypadku, gdy dojdzie do kontaktu człowieka ze szczepionką? Po kontakcie oczu, nosa, jamy ustnej, otwartej rany zaleca się dokładne umycie tego miejsca wodą z mydłem i kontakt z lekarzem medycyny.

Uważaj na swojego czworonoga!

Przynęty i szczepionka są przeznaczone wyłącznie dla lisów. Lubelski wojewódzki lekarz weterynarii zaleca, by przez 2 tygodnie nie spuszczać ze smyczy psa (ani kota). Jeśli jednak doszło do kontaktu ze szczepionką zwierząt domowych i gospodarskich, skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Zobacz także: Kacza rodzina na spacerze w centrum Lublina. Kierowcy wstrzymali ruch, by przepuścić kaczki przez jezdnię

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.