Szczepienia przeciw Covid-19 w Polsce. Ile osób się zaszczepiło? Dane 31.12.2020

Szczepienie personelu medycznego na Covid-19
Szczepienie personelu medycznego na Covid-19 | fot. Katarzyna Link, LUW

Ministerstwo Zdrowia podało pierwsze dane dotyczące ilości osób, które udało się zaszczepić przeciw Covid-19 w Polsce. Do 14 stycznia 2021 r. przedłużono zapisy na szczepienie dla personelu medycznego.

Do 14 stycznia 2021 r. szpitale węzłowe zbierają dane personelu medycznego i niemedycznego, który ma być zaszczepiony przeciw Covid-19. W Polsce jest ich w sumie 509. Szpitale węzłowe zaszczepią swój personel, ale także personel innych szpitali, przychodni i aptek.

W Polsce w pierwszej kolejności zaszczepione będą osoby najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem z racji swoich zawodowych obowiązków. Są wśród nich:

  • pracownicy szpitali węzłowych,
  • pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych,
  • pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej,
  • pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki,
  • pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych.

Ważne! Do grupy „zero” zalicza się także personel niemedyczny pracujący w wymienionych podmiotach, czyli administracyjny i pomocniczy – bez względu na formę zatrudnienia (również wolontariusze i stażyści).

Ile osób się zaszczepiło na Covid-19?

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ilości osób, które udało się już zaszczepić przeciw Covid-19 w Polsce.

„Wczoraj (środa, 30 grudnia 2020 r. – przyp. red.) zaszczepiło się przeciw Covid-19 ponad 22 tys. medyków. Łącznie zaszczepionych osób do wczoraj do godz. 18.00 jest 36,3 tys” – poinformował resort zdrowia.

Szczepionkę Comirnaty, wyprodukowaną przez Pfizera i BioNTech, podaje się w dwóch wstrzyknięciach, zwykle domięśniowo, w odstępie co najmniej 21 dni.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.