Symbole narodowe przejdą lifting. Będziemy mieć nowe godło Polski?

godło orzeł polska
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Biały orzeł z godła Polski zmieni swój wygląd. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyspieszyło prace nad korektami symboli narodowych.

„Całe złote nogi orła, a nie tylko szpony, prześwity w koronie i uczynienie skrzydeł lustrzanymi odbiciami – to najważniejsze zmiany, jakie Ministerstwo Kultury chce wprowadzić w polskim herbie” – informuje „Rzeczpospolita”.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że projekt liftingu symboli narodowych ma zostać przedstawiony po wyborach prezydenckich i wtedy szybko przyjęty przez parlament. Ułatwić ma to niewielki koszt przygotowywanych zmian.

Czy dojdzie do budzącej największe emocje zmiany, czyli w herbie pojawi się krzyż? Z informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że działająca przy MSWiA Komisja Heraldyczna proponowała, by na głowie orła pozostała korona bez krzyża, a dodatkowa, z krzyżem, wieńczyła tarczę herbową.

Określony ma zostać precyzyjnie odcień czerwieni na fladze i tarczy godła, który w obecnej ustawie nie jest podany w jasny sposób. Zgodnie z planami ministerstwa ma to być karmazyn.

Flaga dla prezydenta RP

Kolejnym z pomysłów jest przyznanie własnej flagi prezydentowi. Chorągiew Rzeczypospolitej miałaby zawierać postać orła na czerwonym prostokącie z dwoma obwódkami. Polski prezydent jest jednym z niewielu, który nie ma swojej flagi. Byłaby wznoszona w miejscu przebywania głowy państwa.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.