Święto Chleba w lubelskim skansenie. Warsztaty z wypieku cebularza, konkursy, porady zdrowotne

chleb
Chleb | fot. Adobe Stock

W gościnnych plenerach Muzeum Wsi Lubelskiej zapachnie chlebem i tradycyjnymi wyrobami, które do tego chleba dodajemy. W niedzielę 10 września odbędzie się jubileuszowe XXV Lubelskie Święto Chleba.

Lubelskie Święto Chleba w Lublinie 2023

W niedzielę 10 września 2023 r., w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się XXV Lubelskie Święto Chleba. To doskonała okazja do spotkania rzemieślników piekarstwa i cukiernictwa z Lubelszczyzny z konsumentami.

„Ideą tego święta jest uczcić chleb, który dosłownie i symbolicznie stanowi podstawę niezbędną do przeżycia każdego z nas. Pokazać dobre polskie pieczywo i smakołyki cukiernicze z zakładów, które wbrew rynkowym trendom starają się zachować wierność starym, dobrym technologiom i recepturom. Podczas spotkania, gdzie spotkają się rzemieślnicy i konsumenci podziękujemy tym, którzy na co dzień wybierają zdrowe polskie pieczywo z rzemieślniczych piekarni i będziemy promować postawy racjonalnych zakupów i niemarnowania chleba” – mówi Iwona Trofimenko, kierowniczka Cech Rzemiosł Spożywczych w Lublinie.

Tegoroczna edycja Lubelskiego Święta Chleba będzie odbywać się pod hasłem: „Wpływ dobrego jedzenia na jakość widzenia”. W trakcie trwania wydarzenia będzie można przesiewowo zbadać sobie wzrok, zasięgnąć porad wykwalifikowanych optyków na temat doboru okularów oraz wziąć udział w konsultacjach na temat  – jaka żywność ma wpływ na jakość naszego wzroku.

„Już po raz czwarty spotkamy się podczas Lubelskiego Święta Chleba. Cieszymy się bardzo, że możemy brać udział w tej imprezie i promować zdrowe widzenie, ponieważ nie na darmo mówi się, że „jesteś tym, co jesz”. To, co wybieramy podczas przygotowywania posiłków, także ma wpływ na nasz wzrok. Podczas trwania imprezy, w specjalnie wyciemnionym namiocie będziemy przeprowadzać podstawowe badania ostrości widzenia i doradzać odnośnie wizyt u specjalistów” – mówi Artur Polar, Starszy Lubelskiego Cechu Optyków, współorganizator wydarzenia.

Z racji jubileuszowej edycji, organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla odwiedzających. Oprócz przesiewowych badań wzroku, odbędą się warsztaty dla dzieci, podczas których będą mogły m.in. wypiec swojego cebularza, zabawy na świeżym powietrzu z wykwalifikowanym animatorem oraz jarmark produktów tradycyjnych z terenów województwa lubelskiego. Odwiedzający będą mogli zobaczyć piękne tradycyjne korowaje, chleby zdobne oraz spróbować naturalnych ciast i wyrobów cukierniczych.

Wydarzenie jest biletowane: 25 zł (normalny), 15 zł (ulgowy).

XXV Lubelskie Święto Chleba – PROGRAM

NIEDZIELA – 10 WRZEŚNIA

  • 10:00 Msza święta
  • 11:00 Powitanie gości
  • 11:15 Rozpoczęcie warsztatów, konkursów, pokazów i zabaw oraz Jarmarku Produktów Regionalnych
  • 11:20 Degustacja produktów regionalnych
  • 11:30 Konsultacje optyczne
  • 12:00 Występy artystyczne
  • 16:30 Wręczenie nagród dla laureatów konkursów
  • 16:50 Zabawa taneczna

Redakcja Spotted Lublin objęła wydarzenie patronatem medialnym. Serdecznie zapraszamy!

XXV Lubelskie Święto Chleba - plakat, program wydarzenia
XXV Lubelskie Święto Chleba – plakat, program wydarzenia | materiały organizatora

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.